Projekt Elektryczne Śmieci - Bezpłatne rozwiązanie dla miasta
MB Recycling wraz partnerami proponują miastom udział w projekcie Elektryczne Śmieci - każde miasto, które dołączy do niego, otrzyma bezpłatnie nowoczesne czerwone pojemniki na elektryczne śmieci.
elektro_mieci.jpg
fot. Arch. MB Recycling

Problem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego dotyczy każdego miasta w Polsce, a jednym z zadań władzy samorządowej jest umożliwienie mieszkańcom szybkiej, łatwej i bezpiecznej utylizacji elektrycznych odpadów. Idealnym rozwiązaniem, dedykowanym miastom i gminom, jest udział w projekcie Elektryczne Śmieci realizowanym wspólnie przez MB Recycling oraz Fundację Odzyskaj Środowisko. Każde miasto, które dołączy do projektu, otrzymuje bezpłatnie nowoczesne czerwone pojemniki na elektryczne śmieci do 50 cm wraz z pełną obsługą logistyczną w okresie realizacji działań. Udział w projekcie to także dostęp do innowacyjnej platformy edukacyjnej oraz możliwość zbudowania miejskiej pasieki z ekologicznymi czerwonymi ulami.

Czerwone pojemniki

Symbolem projektu pozostają nowoczesne czerwone pojemniki. Miasta (w zależności od liczby mieszkańców) otrzymują ich kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt sztuk. Rozlokowane w najważniejszych punktach i dzielnicach, maksymalnie ułatwiają mieszkańcom szybko i bezpiecznie pozbyć się zużytego i nieużywanego już sprzętu, ale także pozwalają im zaoszczędzić czas. Dużo łatwiej i szybciej jest wyrzucić np. starą suszarkę do czerwonego pojemnika na rogu ulicy, niż jechać z nią do lokalnego punktu selektywnej zbiórki odpadów. Infografiki umieszczone na pojemnikach w czytelny sposób informują, jakie sprzęty mogą do nich trafić. „Nasze czerwone pojemniki stanęły już w kilkunastu miastach członkowskich Związku Miast Polskich (np. Radom, Świdnik, Starachowice, Krosno) i bardzo się z tego cieszymy. Jestem przekonany, że wszystkim miastom i gminom w Polsce w równym stopniu zależy na ochronie środowiska i promowaniu ekologii. Projekt „Elektryczne Śmieci”, którego jesteśmy częścią, świetnie wpisuje się w ideę miasta inteligentnego. Recykling jest naszą przyszłością i warto docenić jego znaczenie w kontekście ochrony środowiska” – mówi Bartłomiej Hajduk, prezes MB Recycling.

Szkolne Centrum Recyklingu

Integralnym elementem projektu „Elektryczne Śmieci” jest innowacyjna i nowoczesna platforma edukacyjna. W ramach Szkolnego Centrum Recyklingu uczniowie oraz nauczyciele znajdą artykuły edukacyjne, scenariusze lekcji, komiksy, bajki, filmy, infografiki, prezentacje multimedialne oraz słuchowiska radiowe poświęcone zagadnieniom recyklingu. A wszystko w zupełnie nowej formule, która będzie „zmuszać” do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. „Powstaje wyjątkowe miejsce w sieci. Takie, w którym zarówno dorośli, jak i dzieci będą mogli w niekonwencjonalny, bardzo kreatywny sposób czerpać wiedzę na temat szeroko rozumianej ekologii. Chcemy, by Szkolne Centrum Recyklingu było platformą, na której dużo się dzieje, a sposób przekazu informacji był na tyle interesujący, że zdobywanie wiedzy będzie przychodziło w naturalny sposób” – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Czerwone ule z recyklingu

Ale platforma edukacyjna to nie jedyną wartość dodana projektu. Miasta zaangażowane w projekt Elektryczne Śmieci mogą zyskać także nowych obywateli w postaci… pszczół. Czerwone ule wykonane w części z materiałów pochodzących z recyklingu to idealny dowód na to, że recykling ma sens, a zużyte sprzęty mogą wieść drugie życie. W miejskich, czerwonych pasiekach zamieszka od 80 do 100 tysięcy pszczół, które będą otoczone opieką zawodowego pszczelarza.

Przystąpienie do projektu Elektryczne Śmieci jest całkowicie bezpłatne i w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta lub gminy. Przekazanie miastu czerwonych pojemników następuje po podpisaniu umowy. Szczegóły projektu znajdą Państwo na stronie: https://elektrycznesmieci.pl/ lub pod numerem telefonu: +48 572 102 102.

Biuro ZMP analizując propozycję firmy MB Recycling z siedzibą w Kielcach, przeprowadziło rozmowy z JST, które skorzystały z tej oferty. Wszystkie są zadowolone ze współpracy. Firma zakupiła kontenery i w konkretnych miejscach ustalonych z UM na terenie miasto umieściła je, tak aby mieszkańcy mieli do nich nieograniczony dostęp i mogli wrzucać małe zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne (telefony komórkowe, tablety, laptopy itp.). Miasto nie ponosi żadnych kosztów związanych z zagospodarowaniem, recyklingiem tych odpadów.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY