Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach
Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza stworzyło raport „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse - Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”.
POMOC DLA UKRAINY
UMP-nowe.jpg

W Polsce mieszka obecnie prawie 3 miliony 200 tysięcy Ukraińców i Ukrainek (dane na 1.04.2022). Raport o uchodźcach z Ukrainy to pierwszy w Polsce dokument przedstawiający dokładne szacunki dotyczące liczby Ukraińców i Ukrainek, którzy przebywają w Polsce, a także pokazujący miejsce ich pobytu.

Niektórzy z nich byli w naszym kraju od dawna, ale wielu znalazło się tu uciekając przed wywołaną przez Rosję wojną. W ciągu niespełna dwóch miesięcy Polska stała się drugim po Turcji państwem, goszczącym najwięcej uchodźców i uchodźczyń na świecie. „Jestem dumny, że to Unia Metropolii Polskich zebrała tak szczegółowe dane i całościowe szacunki. Zrobiliśmy to jako pierwsi w Polsce. Potrzebujemy tych informacji by budować przemyślaną politykę integracyjną państwa. Chcę, by nasz raport stał się pierwszym krokiem do tworzenia, tak dziś potrzebnych, rozwiązań systemowych.” - mówi Tadeusz Truskolaski, prezes UMP i Prezydent Białegostoku.

Zebrane dane dotyczą okresu między 1 lutego a 1 kwietnia 2022 r. Wskazują one na skokowy wzrost populacji Polski, która pierwszy raz w historii osiągnęła ponad 40 milionów osób (prawie 41 i pół miliona), a także na kluczową rolę samorządów w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców i uchodźczyń. W marcu 2022 zrzeszone w UMP miasta i otaczające je gminy gościły prawie 70% (ponad 2 miliony 200 tysięcy osób) spośród wszystkich obywateli Ukrainy, którzy mieszkają obecnie w Polsce (tzn. którzy przyjechali do Polski po 24 lutego i którzy mieszkali tu wcześniej). Oznacza to skokowy wzrost populacji największych polskich miast. Dla przykładu, populacja Rzeszowa wzrosła o 53 %, zaś Warszawy - o 15%. Stolica Polski po raz pierwszy w historii ma ponad dwa miliony mieszkańców. Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski mówi o ogromnej odpowiedzialności spoczywającej na samorządach: „Polskie miasta udzieliły schronienia ponad 2 milionom Ukraińców. To ogromne wyzwanie i jeszcze większa odpowiedzialność. Musimy naszym nowym sąsiadom zapewnić dach nad głową, poczucie bezpieczeństwa czy pomoc psychologiczną. Konkretne rozwiązania muszą być jednak tworzone w oparciu o konkretne dane. Dlatego bardzo się cieszę, że Unia Metropolii Polskich stworzyła rzetelny raport, który pokazuje podstawowe dane i szacunki dotyczące Ukraińców mieszkających w Polsce.”

Opracowane w raporcie dane zostały zebrane przez firmę Selectivv dzięki nowatorskiej metodzie geotrappingu, która, poprzez agregowanie informacji z urządzeń mobilnych, pozwoliła określić liczbę oraz położenie dorosłych Ukraińców i Ukrainek (osób od 15 roku życia) przebywających w Polsce. Dane te zostały zestawione z informacjami o numerach PESEL, które z kolei pozwoliły oszacować liczbę ukraińskich dzieci, mieszkających w Polsce. „Moim zdaniem nikt w Polsce nie posiada bardziej konkretnych danych” - mówi dr Paweł Cywiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Obok szczegółowo opracowanych danych liczbowych, w raporcie zawarto również analizy, prognozy i wnioski na przyszłość. Zostały one opracowane na podstawie warsztatów foresightowych, podczas których eksperci i ekspertki, od lat zajmujący się tematyką migracyjną, pracą z danymi i kwestiami miejskimi, dzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. W warsztatach wzięli udział: dr Paweł Cywiński, dr hab. Witold Klaus, Agnieszka Kosowicz, Marcin Wojdat i Maria Złonkiewicz.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem.

Więcej informacji

Załączniki:
Raport


POZOSTAŁE ARTYKUŁY