Rocznica powstańczego zrywu. Prezydent Warszawy pisze do powstańców i samorządów
Dziś o godzinie 17 w Warszawie zatrzymają się samochody i rowery, piesi przystaną na chodnikach. Warszawiacy, ale i mieszkańcy innych polskich miast, wspólnie przeżyją tę niezwykłą chwilę i wspomną to, co wydarzyło się w 1944 r.
Z naszych miast
Warszawa-_80_rocznica_PW-mural_na_patelni.jpg
fot. Urząd m.st. Warszawy

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, zapraszając do upamiętnienia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, skierował m.in. specjalny list do Powstańców:

Napisał także do polskich samorządów, za pośrednictwem organizacji samorządowych (list w załączeniu).

Główne obchody trwają oczywiście w Warszawie. Ich program można znaleźć na stronie internetowej Stolicy: https://um.warszawa.pl/documents/39703/111167475/Broszura-powstanie-www.pdf/e4d8e79a-5faa-8be0-74b9-d5ce176ad70e?t=1720529753444

Najwięcej informacji o inicjatywach tworzących wirtualny pomnik pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego można znaleźć na specjalnej stronie internetowej, utworzonej przez Społeczny Komitet Dumni z Powstańców: https://dumnizpowstancow.pl/

* * *

Miasta gremialnie odpowiedziały na apel Prezydenta Stolicy, organizując lokalne wydarzenia upamiętniające 80. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Kilka przykładowych linków do informacji na stronach internetowych naszych miast:

Kraków: https://www.krakow.pl/aktualnosci/285414,33,komunikat,obchody_80__rocznicy_wybuchu_powstania_warszawskiego_w_muzeum_lotnictwa_polskiego.html

Wrocław: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/uroczystosci-i-koncert-w-80-rocznica-wybuchu-powstania-warszawskiego

Gdańsk: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/80-rocznica-wybuchu-Powstania-Warszawskiego-1-sierpnia-program-gdanskich-uroczystosci,a,268079

Bydgoszcz: https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/bydgoszcz-pamieta-wyjatkowa-wystawa-na-starym-ry/

Ełk: https://www.elk.pl/wydarzenia-wpis/3664/obchody-80-rocznicy-wybuchu-powstania-warszawskiego

Opole: https://czasnaopole.pl/80-rocznica-wybuchu-powstania-warszawskiego-znamy-program-obchodow-w-opolu-wideo/

Chełm: https://samorzad.gov.pl/web/miasto-chelm/obchody-80-rocznicy-powstania-warszawskiego-miejskie-uroczystosci

Przemyśl: https://przemysl.pl/74025/80-rocznica-wybuchu-powstania-warszawskiego-glosna-proba-syren-alarmowych.html

Sosnowiec: https://www.sosnowiec.pl/2024/07/aktualnosci/uroczystosci-z-okazji-80-rocznicy-wybuchu-powstania-warszawskiego/

Zakopane: https://www.zakopane.pl/strefa-miejska/aktualnosci/aktualnosci-wyroznione/obchody-80-rocznicy-powstania-warszawskiego?s=t

* * *

Niektóre miasta ograniczają się do upamiętnienia Godziny W poprzez włączenie syren alarmowych na jedną minutę „w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego”.

* * *

Wielcy ludzie czynu o Powstaniu Warszawskim:

Ściskamy z pełnym zrozumieniem dłoń Waszą i ślemy ku Wam wierne myśli żołnierskie. Obrona Stolicy przejdzie do dziejów naszych jako jeden z najwspanialszych czynów wojennych. Cześć i chwała bohaterskiej Armii Krajowej! Cześć i chwała Warszawie i wszystkim jej mężnym obrońcom. Niech Bóg ma w swojej opiece Was i Waszych żołnierzy. Z głębi serca wierzymy, że spotkamy się jeszcze, by razem bronić praw Ojczyzny. Niech żyje Polska! - list dziesięciu generałów PSZ na Zachodzie do Dowódcy AK: Władysław Anders, Janusz Głuchowski, Mateusz Iżycki, Stanisław Kopański, Marian Kukiel, Stanisław Maczek, Stanisław Sosabowski, Kazimierz Sosnkowski, wiceadm. Jerzy Świrski i Stanisław Turski (czyli Stanisław Tatar) (11.09.1944)

Powstanie Warszawskie nie było polityczną awanturą, jak to określa prokurator. Nie wybuchło na rozkaz Londynu, lecz dlatego, że Polacy w kraju zdecydowali, że jest konieczne. Była to walka bohaterska – Gen. Leopold Okulicki podczas procesu Szesnastu w Moskwie (1945)

Bierność stolicy byłaby biernością całego kraju, nawet gdyby najbardziej heroiczne boje stoczone były w lasach czy w górach, w Wilnie, we Lwowie, Krakowie czy jakimkolwiek innym mieście. Co więcej, wstrzymanie się Warszawy od walki w momencie końcowym i zarazem szczytowym ostatniej wojny – przekreśliłoby cały wysiłek poprzednich lat, zamieniłoby te pięć lat nieustannej walki i przygotowań w tragiczny niewypał – Jan Nowak Jeziorański (1997)

Na osiem wieków przed Powstaniem, u zarania dziejów Polski padły pamiętne słowa Bolesława Krzywoustego: „wolę królestwo stracić niż oddać je w niewolę”. Można przegrać bitwę, a nawet wojnę, lecz ocalić naród. I tak się stało - Jan Nowak Jeziorański (1997)

Nie można na to pytanie [czy powstanie było potrzebne – przyp. red.] odpowiadać tylko w kategoriach czysto politycznych lub militarnych. Należy raczej w milczeniu skłonić głowę przed rozmiarem poświęce­nia, przed wielkością ceny, jaką tamto pokolenie sprzed pięćdziesięciu lat zapłaciło za niepodległość Ojczyzny – Jan Paweł II na 50-lecie wybuchu Powstania (1994)

(apo)

Załączniki:
List Prezydenta Rafała Trzaskowskiego


POZOSTAŁE ARTYKUŁY