O mieszkania będą mogły się ubiegać rodziny, w tym wielodzietne, które podpiszą kontrakty socjalne. W ramach tych umów mają podjąć ścisłą współpracę z pracownikiem socjalnym i asystentem rodziny. Inwestycja realizowana jest dzięki środkom unijnym. Miasto na ten cel pozyskało ponad 1 mln zł.
- Zgodnie z obowiązującym prawem, każda gmina jest zobowiązana dostarczyć osobie posiadającej odpowiednie orzeczenie sądowe lokal socjalny lub pomieszczenie tymczasowe. Jeżeli gmina nie wywiązuje się z tego obowiązku, zmuszona jest do wypłaty odszkodowań. Dlatego każde utworzone mieszkanie socjalne pozwala nam zredukować koszty w tym zakresie – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Aktualnie mamy ponad 550 takich wyroków, a jeszcze cztery lata temu ich liczba oscylowała w okolicach 2300 – dodaje.
Wkrótce miejska baza mieszkań socjalnych powiększy się, a wszystko za sprawą remontu nieużytkowanych lokali mieszkalnych oraz użytkowych. – Były to mieszkania i pomieszczenia, których nie udało nam się zmodernizować wyłącznie ze środków miasta. Przez lata, z uwagi na duży zakres remontu i mniej atrakcyjną lokalizację, nie znajdowały one najemcy. Dzięki środkom zewnętrznym mogliśmy je na nowo przywrócić do życia, a wkrótce także ponownie je zasiedlimy – mówi wiceprezydent Michał Pierończyk.
Ogółem utworzonych zostało 11 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej ponad 630 m². Średnia powierzchnia mieszkania ma ok. 57 m². W adaptowanych lokalach będą mogły zamieszkać 52 osoby. Dwa mieszkania zostały zaprojektowane tak, aby mogły z nich korzystać osoby niepełnosprawne. W ramach prac remontowanych, oprócz robót rozbiórkowych i murarskich, we wszystkich lokalach wymienione zostały okna, ponadto przebudowane zostały instalacje wod-kan, elektryczne oraz grzewcze. Nowe mieszkania socjalne utworzone zostały w czterech dzielnicach. – Jesteśmy już po odbiorach 7 mieszkań. Prace trwają jeszcze w 4 lokalach i zakończa się w ciągu najbliższego miesiąca – zapowiada wiceprezydent.