Rusza nowy projekt
Wymiana doświadczeń, wiedzy, technologii i dobrych praktyk w obszarze efektywności energetycznej i wykorzystania OZE w sektorze komunalnym to najważniejsze założenia nowego projektu z udziałem ZMP.
logo-razem_dla_klimatu.jpg



Projekt „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu”

Wymiana doświadczeń, wiedzy, technologii i najlepszych praktyk w obszarze efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w sektorze komunalnym to najważniejsze korzyści, jakie mogą odnieść miasta uczestniczące w projekcie parasolowym „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu”, którego liderem jest Związek Miast Polskich.

Celem projektu jest przede wszystkim nawiązanie iwzmocnienie współpracy bilateralnej pomiędzy polskimi i norweskimi samorządami lokalnymi. Projekt realizowany jest od stycznia 2016 r. do kwietnia 2017 r., a partnerami projektu są Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) oraz Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”.

31 marca i 1 kwietnia br. w Krakowie odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Wymiany Doświadczeń, złożonej z przedstawicieli 29 JST, które podjęły się diagnozy sytuacji samorządów lokalnych w obszarze efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Korzystanie z doświadczenia Norwegii może być bardzo owocne, bowiem jest ona jednym z krajów przodujących w tej dziedzinie i ich dobre praktyki mogą znacząco przyczynić się do udanej realizacji projektów proenergetycznych w polskich gminach.

Zaplanowane działania to: uruchomienie Polsko-Norweskiej Platformy Współpracy (m.in. w oparciu o interaktywną stronę http://www.razemdlaklimatu.eu/pl/), opracowanie diagnozy, katalog dobrych praktyk, dwie konferencje bilateralne, webinaria, otwarty konkurs dla miast na innowacyjne pomysły, w którym nagrodą będą mikrogranty (10 po 50 000 zł) na przygotowanie analiz i dokumentacji niezbędnych do ich wdrażania, wyjazdy studyjne do Norwegii. Warto podkreślić, że projekty, które otrzymają mikrogranty, mają być łatwe do adaptacji. Chodzi o to, aby doświadczenia zdobyte przez gminy pilotażowe mogły zostać wykorzystane także przez inne polskie samorządy lokalne.

Projekt „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii” ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF).

(JP)

Załączniki:
Polsko-Norweskiej Platformy Współpracy


POZOSTAŁE ARTYKUŁY