Rypin - Dobrze wydane dotacje na oświatę
Rypin zajął pierwsze miejsce w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” poświęconym wykorzystaniu dotacji unijnych na oświatę w latach 2007-2015 w kategorii miasta powiatowe.
nn.jpg

Miasto po raz kolejny zostało laureatem rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Tym razem Rypin zajął pierwsze miejsce w zestawieniu poświęconym wykorzystaniu dotacji unijnych na oświatę w latach 2007-2015 w kategorii miasta powiatowe. Eksperci przyjrzeli się dotacjom pozyskanym przez samorządy z funduszy unijnych na finansowanie bieżących zadań w oświacie. Ranking odniósł się przede wszystkim do stosunkowo słabo rozpoznanego fragmentu dotacji funduszy unijnych dla samorządów, którego źródłem są środki Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Na sukces miasta złożyły się przede wszystkim projekty oświatowe realizowane w drugiej unijnej perspektywie finansowej – kierowane do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W większości z nich miasto pełniło rolę lidera dla projektów partnerskich. Do tych projektów można zaliczyć projekt „SOS – tu przedszkole jest”, którego celem było wsparcie istniejących przedszkoli przyczyniające się do zwiększenia uczestnictwa dzieci w wychowaniu przedszkolnym poprzez wydłużenie godzin pracy przedszkoli, uruchomienie dodatkowego naboru dzieci oraz otoczenie ich opieką specjalistyczną. Duże znaczenie miały także trzy edycje projektu „SZKOŁA RÓWNYCH SZANS”, których celem było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych. Jednym z największych przedsięwzięć Realizowanych w Rypinie był ponadregionalny projekt „Z Nauką Ścisłą za Pan Brat”, który koncentrował się przede wszystkim na wdrożeniu u uczniów szkół podstawowych i gimnazjów ponadregionalnego programu rozwijania umiejętności oraz kompetencji o kluczowym znaczeniu dla zdolności do zatrudnienia oraz kontynuowania edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych, technologii informacyjno-komunikacyjnej oraz umiejętności uczenia się.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 15 marca br. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu podczas IV Konferencji Samorządu i Oświaty „Edukacja Przyszłości”, w której wzięła udział także Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Nagrodę dla miasta odebrał burmistrz Rypina Paweł Grzybowski.

- Pierwsze miejsce w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” dotyczącym wydatków na oświatę w latach 2007-2015 sfinansowanych z funduszy unijnych traktujemy jako ogromny sukces, który daje nam wiele satysfakcji, a także możliwość prezentacji osiągnięć – tłumaczy burmistrz miasta, Paweł Grzybowski. - Dla mnie najważniejsza jest efektywność projektów, w których bierzemy udział. Wysoki poziom kształcenia, w tym egzaminów zewnętrznych, bogata oferta edukacyjna, a także unowocześniona baza dydaktyczna to dowody, że nasza lokalna strategia oświatowa przynosi wymierne korzyści. W planach mamy kolejne inwestycje. Jest jeszcze wiele do zrobienia, dlatego też nie ustajemy w staraniach, aby kolejne inwestycje, poprawiły funkcjonowanie szkolnictwa w mieście, zwłaszcza w okresie reformy szkolnictwa.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY