Sopot - Monitoring jakości wód opadowych
7 listopada został podpisany list intencyjny o współpracy Sopotu i Politechniki Gdańskiej w zakresie monitorowania jakości wód opadowych. Chodzi o testowanie prototypu rozwiązania, które zostanie zainstalowane w jednym ze zbiorników retencyjnych.
podpisanie.jpg
fot. Arch. UM Sopotu

Deklarację współpracy podpisali dr hab. inż. Sylwia Fudala-Książek z Katedry Inżynierii Sanitarnej, Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG i Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Deklaracja dotyczy nawiązania współpracy z Politechniką Gdańską, prowadzącą projekt „Zintegrowany system inteligentnego monitoringu ograniczający migracje związków pochodzenia antropogenicznego w systemach retencjonowania wód opadowych”. Gmina Miasta Sopotu jest zainteresowana wspólnym testowaniem rozwiązania, które w wersji pilotażowej, po wykonaniu prototypu, zostanie zainstalowane na jednym z istniejących zbiorników retencyjnych w Sopocie. W ramach współpracy możliwe jest uzyskanie dofinansowania z programu HYDROSTRATEG z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla Projektu MORELOGG, czyli zintegrowanego systemu inteligentnego monitoringu ograniczającego migracje związków pochodzenia antropogenicznego w systemach retencjonowania wód opadowych

W ramach projektu MORELOGG, konsorcjum Politechniki Gdańskiej i Łódzkiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i firmy PM Ecology Sp. zo.o., wykona prototyp systemu monitoringu wód opadowych, który następnie zostanie zainstalowany na jednym z sopockich zbiorników retencyjnych. Będzie to kompletny system pomiarowy mierzący szereg parametrów fizykochemicznych oraz biologicznych i udostępniający wyniki na bieżąco w aplikacji online. Miasto otrzyma bezpłatny dostęp do danych pomiarowych wszystkich mierzonych parametrów przez cały okres projektu oraz szkolenie i konsultacje w temacie interpretacji danych pomiarowych i ewentualnych zagrożeń dla mieszkańców.

Współpraca z ośrodkami naukowymi takimi jak Politechnika Gdańska wpisuje się w nasze prowadzone od kilku lat działania. Bardzo poważnie traktujemy zmiany klimatu i żeby przeciwdziałać ich skutkom inwestujemy w zagospodarowanie wód opadowych, by nie zalewały miasta. W ostatnich latach wydaliśmy blisko 200 mln zł na rozbudowę systemu gospodarowania wodami powierzchniowymi i opadowymi, w tym budowę zbiorników retencyjnych. Z siłami natury nie wygramy, ale możemy minimalizować ich negatywne skutki – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

W konsekwencji zmian klimatu przewidywane ekstremalne zjawiska naprzemiennych dotkliwych powodzi i suszy będą występować coraz częściej. Dlatego Miasto Sopot od kilkunastu lat intensywnie dąży, dzięki licznym inwestycjom, do inteligentnej gospodarki wodami opadowymi oraz powierzchniowymi na terenie miasta. W ramach poczynionych inwestycji zwiększona została przepustowość sytemu odprowadzania wód opadowych na terenie miasta oraz retencja wód opadowych i powierzchniowych. W kolejnym etapie, w efekcie działań i porozumienia z Politechniką Gdańską, skupimy się na wykorzystywaniu wód zgromadzonych w zbiornikach retencyjnych na potokach sopockich oraz na kanalizacji deszczowej. Aby móc tę wodę wykorzystywać, między innymi do podlewania zieleni, zasilania fontann czy mycia ulic, musi być ona wolna od zanieczyszczeń pochodzenia antropogenicznego: np. bakterii e.coli, oraz innych zanieczyszczeń takich jak zakwity cyjanobakterii, pestycydy czy węglowodory aromatyczne (WWA) obecne w spalinach samochodowych.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY