Śrem - powstaje osiedle wodorowe
Nowatorskie przedsięwzięcie na skalę całego kraju realizuje wielkopolski Śrem - tu ma powstać pierwsze osiedle zasilane energią pozyskaną z wodoru. Właśnie podpisano umowę na dokumentację projektową.
Śrem_osiedle.png
fot. srem.pl

Gmina Śrem wspólnie ze Śremskim TBS Sp. z o.o. planują innowacyjną i ekologiczną inwestycję budowy osiedla mieszkaniowego, w którym wykorzystana zostanie technologia wodorowa.

Nowoczesne metody pozyskiwania wodoru są oparte na energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, a wodór ma duży potencjał jako stabilne źródło energii. Unikalne cechy wodoru oraz postęp technologiczny sprawiają, że wodór stanie się kluczowym medium w walce z dekarbonizacją gospodarki Europy i innych regionów świata. Jego powszechność występowania w związkach organicznych i nieorganicznych czyni z tego pierwiastka uniwersalny nośnik energii.

Wielkim krokiem w rozwoju technologii wodorowej w Polsce będzie pierwsze osiedle zasilane energią pozyskaną z wodoru, które powstanie w Śremie. Od miesięcy trwają prace koncepcyjne i przygotowawcze do tego, by rozpocząć inwestycję. 

9 listopada 2023 r. w sali Muzeum Śremskiego nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej inwestycji.

Osiedle przy ul. Farnej w Śremie to 195 mieszkań zlokalizowanych w ośmiu budynkach. Wokół budynków zaplanowano teren zielony oraz miejsca parkingowe.

Planowana kotłownia wodorowa będzie częścią pełnego projektu i służyć będzie zapewnieniu ciepłej wody na potrzeby c.w.u i c.o. dla budynków. Jej punktem centralnym będzie rozwijany przez spółkę bezemisyjny kocioł wodorowo-tlenowy wraz z instalacjami przygotowania gazów. Ponadto, infrastruktura obejmie moduł generacji wodoru i tlenu z wykorzystaniem elektrolizerów, układ przygotowania wody do elektrolizy, moduł magazynowania wodoru i tlenu, układy zasilania i sterowania procesami technologicznymi oraz wymiany ciepła.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY