Tychy - Premia dla mieszkań bez węgla
Radni Tychów przyjęli uchwałę zwiększającą kwoty dofinansowania na wymianę kotłów węglowych na gazowe, podłączenie do lokalnej sieci ciepłowniczej lub na instalację pomp ciepła.
DJI_0003.jpg
fot. Archiwum UM

Mieszkańcy będą mogli otrzymać nie 60 proc. – jak było do tej pory – a 80 proc. dofinansowania. Pojawiła się także możliwość uzyskania dofinansowania na termomodernizację budynków mieszkalnych.

Od początku 2018 roku mieszkańcy Tychów będą mogli uzyskać 60 proc. dofinansowanie na termomodernizację budynków mieszkalnych (docieplenie ścian maksymalnie – 12000 zł, docieplenie dachu lub stropodachu do 7200 zł i wymianę okien – 9000 zł).

- Koszty ogrzewania są bardzo dużym obciążeniem budżetów domowych. W przeszłości nie przywiązywano specjalnej uwagi do ilości zużywanej energii, gdyż była ona tania. Obecnie ceny energii i ciepła są wysokie więc coraz częściej zastanawiamy się jak ograniczyć te koszty. Można to osiągnąć wykonując termomodernizację budynku, mieszkańcy są tego świadomi. Odbieraliśmy wiele telefonów z pytaniem o możliwość takiego dofinansowania, postanowiliśmy to rozwiązanie wprowadzić w naszym mieście – mówi Miłosz Stec – zastępca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Termomodernizacja, która ma zabezpieczyć budynek przed utratą ciepła i zmniejszyć zapotrzebowanie na energię to tylko jedna z nowości, jaka pojawiła się w aktualizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Inna to wysokość dofinansowania do wymiany kotłów węglowych na gazowe, podłączenie do lokalnej sieci ciepłowniczej lub na instalację pomp ciepła – która wzrasta z 60 do 80 proc. czyli z 7200 na 9.600 złotych. Jednak wysokość dofinansowania dla pozostałego zakresu wymiany kotłów pozostaje bez zmian (60 proc. kosztów kwalifikowanych czyli do 7200 złotych).

Oznacza to, że wyższe dofinansowanie uzyskają ci mieszkańcy, którzy zdecydują się całkowicie odejść od węgla.


Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY