Zespół CoMobility zaprezentuje wyniki trzech lat pracy badawczej nad zachowaniami transportowymi mieszkanek i mieszkańców Warszawy i ich wpływem na jakość powietrza, oraz przedstawi wypracowane narzędzia do wdrażania niskobudżetowych interwencji wspierających zielone miasta. Szczególną uwagę poświęcono na badanie potrzeb osób dowożących dzieci do szkół podstawowych oraz samych uczniów.
Podczas konferencji uczestnicy porozmawiają z zaproszonymi ekspertkami i ekspertami o miejskiej polityce transportowej, współtworzeniu rozwiązań zmniejszających zanieczyszczenie powietrza, edukacji i nauce obywatelskiej oraz modelowaniu naukowym w służbie samorządów. W programie znajdą się sesje panelowe, sesje eksperckie oraz warsztaty.
Program konferencji i link do rejestracji są dostępne na stronie: https://comobility.edu.pl/konferencja-koncowa/
Partnerami projektu są polskie i norweskie uczelnie, instytuty badawcze, samorządy i organizacje pozarządowe: Uniwersytet Warszawski (lider), Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Politechnika Warszawska, Urząd Miasta Lublina, Fundacja „Na miejscu”, NILU (Norweski Instytut Badań Powietrza), Fridtjof Nansens Institute. Współorganizatorem konferencji jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
CoMobility korzysta z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz współfinansowania z budżetu Rzeczpospolitej Polskiej. Operatorem projektu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
CoMobility to transdyscyplinarny międzynarodowy projekt badawczy, w którym analizowane są postawy i zachowania związane z mobilnością, w szczególności usługi będące alternatywą dla prywatnych samochodów. W procesie współtworzenia zespół projektowy identyfikuje bariery i szanse w upowszechnianiu różnych sposobów przemieszczania się, a także działania, które ułatwią trwałą zmianę przyzwyczajeń dotyczących sposobów korzystania ze środków transportu. „Wraz ze społecznościami lokalnymi, przedsiębiorcami i urzędnikami chcemy współtworzyć rozwiązania neutralne dla klimatu, a naszymi warszawskimi doświadczeniami i wynikami badań planujemy dzielić się z samorządami i innymi miastami w Polsce i Europie.” – czytamy o projekcie CoMobility.
Efekty projektu to zestaw metod współtworzenia nowych rozwiązań transportowych i narzędzi do oceny ich wpływu na jakość powietrza w Warszawie. Wyniki projektu (zintegrowany model transportowo-środowiskowy i dokumentacja procesu współtworzenia rozwiązań transportowych) będą ogólnodostępne i omawiane podczas spotkań warsztatowych z potencjalnymi użytkownikami.
Więcej o projekcie TUTAJ