Warszawa – Rafał Trzaskowski przewodniczącym Komisji ENVE Europejskiego Komitetu Regionów
Prezydent Warszawy został wybrany na przewodniczącego Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii, odpowiedzialnej za Europejski Zielony Ład, w tym m.in. politykę energetyczną i klimatyczną, różnorodność biologiczną, gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Warszawa-RT_przewodniczącym_komisji_KR.jpg
fot. cor.europa.eu

Jego mandat będzie trwał dwa i pół roku. Prezydent Trzaskowski będzie również przewodniczył grupie roboczej „Zielony Ład w terenie”, kierując działaniami KR-u na rzecz umieszczenia miast i regionów w centrum transformacji UE w kierunku neutralności klimatycznej.

W swoim wystąpieniu inauguracyjnym jako nowy przewodniczący Rafał Trzaskowski powiedział: „Obecna niepewność geopolityczna, wysoka inflacja i ceny energii spowodowane bezprawną wojną Rosji w Ukrainie nie zmniejszają stanu zagrożenia klimatycznego, w którym żyjemy. Nie ma czasu do stracenia. Jedynym rozwiązaniem jest walka z ubóstwem energetycznym poprzez zapewnienie miastom i regionom bezpośrednich funduszy i pomocy technicznej w celu poprawy efektywności energetycznej, zmniejszenia rachunków za energię i przyspieszenia rozpowszechniania energii ze źródeł odnawialnych. Bez zaangażowania obywateli i społeczności lokalnych nie uda nam się osiągnąć zrównoważonej i sprawiedliwej transformacji dla wszystkich. Są to kluczowe priorytety, na których skoncentruję swoją uwagę. Nie zapomnę też o konieczności kontynuowania prac nad ochroną różnorodności biologicznej, ograniczaniem zanieczyszczeń i postępem w realizacji programu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Mówiąc o płaszczyźnie instytucjonalnej UE prezydent Trzaskowski podkreślił: „W oparciu o nasze osiągnięcia niezwykle ważne jest wzmocnienie partnerstw instytucjonalnych z Komisją Europejską, Parlamentem i Radą, tak aby głos miast i regionów nie pozostawał bez echa i skutecznie kształtował prawodawstwo dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu w tym procesie. Władze lokalne i regionalne muszą znaleźć się w centrum reform strukturalnych rynku energii zaplanowanych na 2023 r., wraz z obowiązkowymi mechanizmami konsultacji w ramach rozporządzenia w sprawie zarządzania energią. Obecność sprawozdawców KR-u w różnych składach Rady, czy to w grupach roboczych, czy w radach ministerialnych, musi być regułą, a nie wyjątkiem”.

W trakcie obecnej kadencji KR zawarł decydujące porozumienia z DG ENER w sprawie wspólnego planu działania dotyczącego fali renowacji, uruchomienia platformy zainteresowanych stron na rzecz eliminacji zanieczyszczeń z DG ds. Środowiska oraz utworzenia Izby Ambasadorów Krajowych Porozumienia Burmistrzów i sieci ambasadorów Paktu na rzecz Klimatu KR-u, we współpracy z DG CLIMA.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY