Do niedawna polskie miasta częściej wysyłały niż przyjmowały migrantów, ale już kilka lat temu sytuacja ta zaczęła się zmieniać. Najbardziej znacząca zmiana nastąpiła po eskalacji wojny w Ukrainie w 2022 r. Znaczna część osób migrujących przymusowo z Ukrainy osiedliła się w polskich miastach. We wrześniu 2022 roku, w Polsce przebywało ponad 1.37 mln osób objętych ochroną czasową (Dz.U. 2022 poz. 583, z pozn. zm.). Wiele z polskich miast stanęło przed wyzwaniem jak najlepiej odpowiadać na nie tylko doraźne, ale także długoterminowe potrzeby nowych mieszkańców. Niektóre polskie miasta, w tym Gdańsk, Kraków, Wrocław, Lublin, Poznań czy Łódź mają doświadczenia w zakresie tworzenia lokalnych polityk włączających nowych mieszkańców. W jakim stopniu ich dotychczasowe lokalne doświadczenia okazują się przydatne w odpowiadaniu na potrzeby nowych mieszkańców?
Organizatorzy zapraszają na webinarium, podczas którego przedstawiciele polskich miast opowiedzą o swoich doświadczeniach w tworzeniu polityk dotyczących nowych mieszkańców. Co sprawiło, że podjęli takie działania? Jak one przebiegały/przebiegają? Jakie lekcje można z tego wyciągnąć dla innych polskich miast?
W dyskusji wezmą udział przedstawiciele administracji lokalnej i organizacji społecznych, w tym:
- Mateusz Płoskonka, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, Urząd Miasta Krakowa
- Anna Szadkowska-Ciężka, Zastępczyni Dyrektora Biura Partycypacji Społecznej, Urząd Miasta Lublin
- Magdalena Pietrusik-Adamska, Dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Urządu Miasta Poznania
- Patrycja Wilczyńska, Biuro Aktywności Miejskiej - Oddział ds. Integracji Społecznej Cudzoziemców, p.o. Kierownika miasta Łódź
- Martyna Bomba, Marta Zatorska, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Do spotkania można dołączyć po zarejestrowaniu się na portalu Eventbrite. W potwierdzeniu mailowym otrzymacie Państwo szczegółowe dane dotyczące spotkania. Dodatkowe informacje na temat wydarzenia znajdziecie Państwo na platformie Facebook.
Laboratorium Polityk Migracyjnych Miast i Regionów Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego