Wilno Zieloną Stolicą Europy 2025
5 października w Tallinie ogłoszono zwycięzców nagrody European Green Cities 2025. Wilno będzie Europejską Zieloną Stolicą 2025, a tytuł „Europejski Zielony Liść 2025” dla mniejszych miast trafił do Viladecans (Hiszpania) i Treviso (Włochy).
Wilno-Europejska_Zielona_stolica.png
fot. Komisja Europejska

- Ceremonia ta następuje po lecie naznaczonym powodziami i pożarami, które spowodowały dewastację w całej Europie. Zmiany klimatyczne zaostrzą te ekstremalne tendencje pogodowe, co oznacza, że miasta będą musiały dostosować się do nieprzewidywalnych warunków pogodowych, a także drastycznie ograniczyć swoje emisje. Odpowiedzią muszą być bardziej ekologiczne miasta – miasta o niższym zanieczyszczeniu, które w większym stopniu dbają o dobrostan obywateli. Właśnie to robią dzisiejsi zwycięzcy – powiedział Komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius.

Jury doceniło fakt, że Wilno skutecznie ograniczyło emisje dzięki różnym działaniom, takim jak zwiększenie odnawialnych źródeł energii i modernizacja infrastruktury grzewczej w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 r. Miasto łączy wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju ze szczęściem mieszkańców, łącząc inicjatywy z czystym powietrzem, czystą wodą, ochroną różnorodności biologicznej, terenami zielonymi i innymi. Zorientowane na technologię podejście Wilna do zaangażowania i uczestnictwa obywateli jest innowacyjne, dzięki czemu obywatele mogą zaangażować się we wszystkich istotnych obszarach zarządzania miastem i planowania.

Jury pochwaliło wszystkich finalistów Zielonej Stolicy za wybitne osiągnięcia i zobowiązania. Przyznało, że była to trudna rywalizacja między trzema znakomitymi kandydatami i że są inspiracją dla innych miast.

Obaj zwycięzcy „Zielonego Liścia”, Viladecans i Treviso, zaimponowali jury wyjątkowym podejściem do angażowania społeczności w zieloną transformację.

Jury było pod wrażeniem podejścia Viladecans do inspirowania zmian zachowań poprzez kulturę pozytywizmu i entuzjazmu. Jury uznało również, że mieszkańcy i zainteresowane strony na różnych szczeblach uczestniczyli w różnych procesach decyzyjnych, a miasto poczyniło znaczne postępy w zakresie energii odnawialnej i efektywności energetycznej. Jako zwycięzca „Green Leaf”, miasto skupi się na dwóch równoległych celach: transformacji ekologicznej i promowaniu zdrowego stylu życia. Viladecans przekonało jury, że pozytywne podejście do wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem przynosi nadzieję i inspiruje ich mieszkańców, a także zachęci inne miasta do pracy na rzecz bardziej ekologicznej przyszłości.

Treviso zaimponowało jury potężnym zaangażowaniem w przyjęcie zmian i różnorodnością innowacyjnych podejść. Obejmuje to wykorzystanie opowiadania historii i komunikacji na poziomie międzypokoleniowym. Jury uznało również znaczenie różnych ambicji i działań proponowanych przez miasto, na przykład podwojenie liczby drzew. Treviso jest zdeterminowany, aby wykorzystać swoje dotychczasowe osiągnięcia jako zachętę do podejmowania śmielszych działań i przesuwania granic pod względem zrównoważonego rozwoju.

Zwycięzca rywalizacji, Wilno otrzyma nagrodę finansową w wysokości 600,000 EUR. Nagroda będzie wspierać zwycięskie miasto we wdrażaniu działań mających na celu poprawę zrównoważenia środowiskowego miasta w ramach Zielonej Stolicy Europy 2025.

Laureaci „European Green Leaf 2025”, Viladecans i Treviso, otrzymają nagrodę finansową w wysokości 200,000 EUR na wsparcie ich wysiłków.

O nagrody rywalizowało łącznie 14 miast. Ich aplikacje oceniał międzynarodowy panel ekspertów składający się z siedmiu niezależnych ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju w miastach. Z piątką finalistów rozmawiało międzynarodowe jury składające się z przedstawicieli Komisji Europejskiej, Komitetu Regionów, Biura Porozumienia Burmistrzów, Europejskiej Agencji Środowiska i Europejskiego Biura Środowiska.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY