W miniony poniedziałek, 29 stycznia br., radni Chojnic podjęli uchwałę o przystąpieniu miasta do Związku Miast Polskich. I podjęli tę uchwałę jednomyślnie.
Chojnice należą do miast, które były w naszym Związku od chwili jego restytucji po 1990 r. Uchwała o przystąpieniu do ZMP została podjęta przez Radę w styczniu 1991 roku – właśnie wtedy, gdy odbywał się w Poznaniu kongres powołujący tę działającą już przed drugą wojną światową organizację miast.
W sierpniu 2003 r. chojniccy radni zdecydowali o rezygnacji z członkostwa w ZMP. Powodem była trudna sytuacja ekonomiczna gminy.
W styczniu 2024 r. podejmując decyzję o powrocie do Związku, Chojnice przystępują do korporacji liczącej 355 miast.
Od teraz Wasze cele, wyzwania i sukcesy, to nasze #WSPÓLNESPRAWY! W naszej społeczności miast każdy ma swój głos, a Wasze sukcesy i osiągnięcia stają się częścią naszej wspólnej historii.
Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego!
Położone w województwie pomorskim Chojnice nazywane są Bramą Kaszub.
Rozpostarta na malowniczym terenie, wśród jezior, rzek i leśnych ostępów gmina Chojnice zaliczana jest do największych i najpiękniejszych gmin w Polsce. Kaszubi, zamieszkujący północną część gminy nadal kultywują tradycje i obyczaje swoich przodków. Nieskażona przyroda pozwala turystom odpoczywać w doskonałym mikroklimacie. Bogactwo jezior, rzek, szlaków rowerowych i pieszych umożliwia aktywne spędzanie urlopu. Chojniczanie mogą poszczycić się bliskością Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, czy bliskością Zaborskiego Parku Krajobrazowego.
Na terenie gminy leży kilkadziesiąt różnej wielkości jezior, wśród których najbardziej znane jest Jezioro Charzykowskie - kolebka polskiego żeglarstwa. Do najważniejszych turystycznych wsi należy zaliczyć: Charzykowy, Funkę, Bachorze i Swornegacie, gdzie znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych i kwater prywatnych skupionych wzdłuż brzegów jezior.
Fot. Chojnice fb