Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję zwiedzić wybrane obiekty sportowe w Lublinie. Jednym z nich była Aqua Lublin, imponujący aquapark znajdujący się przy al. Zygmuntowskich 4. Obiekt ten cechuje się rozmachem i nowoczesnym podejściem do rekreacji wodnej, oferując basen olimpijski, basen do nauki pływania, baseny rekreacyjne, baseny zewnętrzne, baseny z hydromasażem, strefę saun oraz siłownię. Ponadto na terenie kompleksu znajdują się lodowisko oraz miasteczko drogowe, co czyni go atrakcyjnym miejscem dla różnych grup wiekowych. Aqua Lublin to z pewnością ważna część infrastruktury sportowej miasta.
Drugim zwiedzanym obiektem był stadion Arena Lublin. To nowoczesna arena wielofunkcyjna, otwarta w 2014 roku, mogąca pomieścić około 15 500 widzów. Arena jest miejscem różnorodnych wydarzeń sportowych, kulturalnych i rozrywkowych, a główną drużyną grającą na tym stadionie jest Motor Lublin, co sprawia, że obiekt ten jest ważnym centrum dla miłośników piłki nożnej w regionie.
W godzinach popołudniowych uczestnicy spotkania zgromadzili się w sali konferencyjnej hotelu Arche, gdzie odbyły się obrady komisji.
W spotkaniu brały udział: Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublina ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, która w imieniu gospodarzy przywitała uczestników oraz Otylia Jędrzejczak, polska pływaczka specjalizująca się w stylach motylkowym i dowolnym, mistrzyni olimpijska.
Obrady prowadziła Przewodnicząca Komisji Sportu, Dyrektor Wydziału Sportu UM Poznania Ewa Bąk oraz Krzysztof Kosowski, Dyrektor Wydziału Sportu i Turystki UM Lublina.
Spotkanie było podzielone na panele tematyczne. W pierwszym wystąpiła Otylia Jędrzejczak, która zapoznała członków komisji z programami promującymi aktywność fizyczną, realizowanymi w ramach działania Fundacji Otylii takimi jak „Otylia swim tour” czy „Mistrzynie w szkołach”.
Panel drugi rozpoczął dyrektor Kosowski, który przedstawił i omówił założenia współpracy miasta Lublin z klubami sportowymi. Następnie Katarzyna Raczyńska - kierownik referatu ds. sportu, opowiedziała o obiektach sportowych na terenie Lublina oraz pochwaliła się sukcesami lokalnych sportowców. Emilia Tomala – kierownik referatu ds. organizacji wydarzeń i projektów sportowych przedstawiła imprezy i projekty sportowe realizowane przez miasto Lublin. Na koniec Sylwester Kwaśniewski – kierownik referatu ds. kontroli i nadzoru nad stowarzyszeniami i związkami sportowymi opisał, jak działają komisje konkursowe, jak wygląda kontrola zadań czy ewidencja. Opowiedział jak funkcjonuje nadzór, z jakimi problemami się spotyka i jak je rozwiązuje.
Trzeci panel „Skuteczne zarządzanie nieruchomościami sportowymi” był prowadzony w formie otwartej dyskusji. Uczestnicy poruszali takie zagadnienia jak: inwestowanie, eksploatacja obiektów, działalność usługowa, formy prawno-finansowe. Zastanawiali się, który model zarządzania obiektem jest najlepszy w punktu widzenia wykorzystania go do rozwoju sportu w mieście.
Po obradach uczestnicy mieli okazję odwiedzić Plac Zamkowy w Lublinie, gdzie obserwowali Mistrzostwa Świata do lat 23 w koszykówce 3x3 kobiet i mężczyzn oraz przyjrzeli się organizacji tych zawodów.
Drugiego dnia spotkania członkowie komisji mieli możliwość zwiedzenia podziemi Browaru Perła oraz innych obiektów turystycznych na terenie starego miasta w Lublinie.
Spotkanie Komisji było okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów związanych z rozwojem sportu i aktywności fizycznej w miastach oraz do poznania nowoczesnych obiektów sportowych w Lublinie.