– Dzięki realizacji inwestycji poprawimy jakość komunikacji oraz przesiadanie się na transport zbiorowy i rowerowy. Wzrośnie również liczba miejsc parkingowych. Istotnym efektem realizacji projektu będzie redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
W pierwszej lokalizacji przewidziano budowę obiektu o powierzchni ok. 10,4 tys. m 2 z peronami komunikacji autobusowej, parkingiem oraz poczekalnią i usługami towarzyszącymi. W drugiej lokalizacji zaplanowano otwarte perony, parking zewnętrzny oraz obiekt o powierzchni 276 m2, w którym mieścić się będzie poczekalnia i punkty usługowe. W obydwu przewidziano możliwość ładowania pojazdów elektrycznych . Rozbudowana zostanie też pobliska infrastruktura drogowa.
Przypomnijmy, że na budowę dwóch centrów przesiadkowych Miasto Zabrze pozyskało ok. 96 mln zł ze środków unijnych. Resztę stanowi wkład własny miasta, którego zapewnienie jest możliwe dzięki wykorzystaniu funduszy pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
– Jestem przekonana, że to proekologiczne rozwiązanie przygotowywane od 2018 roku nie tylko usprawni komunikację, ale będzie też piękną wizytówką miasta – dopowiada prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.