Spółkę SIM, która ma realizować budownictwo społeczne powołały samorządy Lubuskiego Trójmiasta: miasta Zielona Góra i Nowa Sól oraz gminy Czerwieńsk, Świdnica, Nowogród Bobrzański i Otyń. Udziałowcem jest też Krajowy Zasób Nieruchomości.
- To bardzo ważne wydarzenie dla miasta, bo po raz pierwszy od 17 lat, kiedy zarządzam Zieloną Górą mam szansę wybudować miejskie mieszkania komunalne - mówi prezydent Janusz Kubicki. –
- Bardzo się cieszę, bo zdaję sobie sprawę z tego, że zwłaszcza młodzi ludzie mają problemy z kupnem mieszkania na wolnym runku – dodaje Piotr Barczak, przewodniczący rady miasta. – To jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce.
Co ważne 5 proc. mieszkań będzie chronionych, czyli przeznaczonych np. dla osób potrzebujących np. matek samotnie wychowujących dzieci
Na budowę miasto dostało dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, który z założenia jest przeznaczony dla osób o niskich i przeciętnych dochodach, dlatego czynsze w mieszkaniach komunalnych będą niskie. Kwota 58 mln na ten cel z ministerstwa rozwoju przemawia do wyobraźni (to 85 proc. całości inwestycji).
W każdym z czterech trzykondygnacyjnych budynków powstanie 26 mieszkań „pod klucz”, czyli w pełni wykończonych, gotowych do zamieszkania. Łącznie to 104 lokale, ponad 5700 mkw. powierzchni użytkowych.
Pierwsi lokatorzy wprowadzą się w sierpniu 2025 r. Wykonawcą inwestycji będzie poznańska firma Agrobex.