Zielona odbudowa, czyli Eco-Miasto 2021
5 i 6 października br. odbędzie się kolejna konferencja podsumowująca projekt Eco-Miasto. Edycja 2021 dedykowana jest Zielonej odbudowie. Będzie także mowa o wpływie miast na środowisko naturalne.
Ochrona środowiska
EcoMiasto-konfere.png

Podczas wydarzenia poznamy punkt widzenia władz centralnych, samorządowych, biznesu, środowisk naukowych i strony społecznej na zieloną transformację oraz rozwój miast w Polsce po pandemii. Ważnym aspektem będzie także poprawa jakości życia mieszkańców i wpływ miast na środowisko naturalne. Podczas konferencji poznamy także laureatów 8. edycji konkursu Eco-Miasto dedykowanego samorządom. Dwudniowe wydarzenie będzie transmitowane z Centrum Nauki Kopernik na kanale YouTube Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Udział w konferencji nie wymaga rejestracji.

Eco-Miasto jest wspólnym projektem Centrum UNEP/GRID-Warszawa, które już od 30 lat realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) oraz Ambasady Francji w Polsce. To platforma wymiany doświadczeń, konkurs dla jednostek samorządu terytorialnego oraz międzynarodowa konferencja, która wieńczy każdą edycję. Projekt został zainicjowany w 2013 roku i od tego czasu stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych wśród jednostek samorządu terytorialnego inicjatyw związanych z ochroną środowiska i propagowaniem rozwiązań ekologicznych. Dzięki współpracy z Ambasadą, pomaga łączyć doświadczenia samorządów w Polsce i Francji, stymulując żywą dyskusję na rzecz budowy przyjaznych dla ludzi i środowiska miast.

Wykład inauguracyjny konferencji wygłosi dr Rafał Matyja, politolog i publicysta, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który przybliży jak ambitna odpowiedź na kryzys klimatyczny może pomóc w rozwoju mniejszych miejscowości w Polsce, a także tych potrzebujących impulsów rozwojowych w obliczu stojących przed nimi wyzwań społecznych i środowiskowych.
Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele miast, strony społecznej i biznesu z Polski i zagranicy. W wydarzeniu wezmą udział m.in: Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska; Frédéric Billet, Ambasador Francji w Polsce; Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy; Brigitte Köhnlein z Departamentu Spraw Federalnych Europejskich i Międzynarodowych miasta Hamburg.

„Z każdym rokiem konferencja zyskuje prelegentów, którzy mogą podzielić się doświadczeniami z najbardziej newralgicznych obszarów rozwoju przestrzeni miejskiej i wyzwań jakie będą stawać przed mniejszymi, jak i większymi miastami. Niezwykle cieszy nas reprezentacja gości zagranicznych oraz przedstawicieli naszego kraju zwracających uwagę na aspekty i rozwiązania, które w świecie ochrony środowiska przynoszą określone rezultaty.” – zaznacza Maria Andrzejewska, dyrektor generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa. 

Rozstrzygnięcie 8. edycji konkursu Eco-Miasto

Poza międzynarodową wymianą doświadczeń, podczas pierwszego dnia konferencji ogłoszeni zostaną laureaci 8. edycji konkursu Eco-Miasto, która dedykowana jest jednostkom samorządu terytorialnego. Wśród polskich miast nagrody otrzymają te, które aktywnie zmieniają swoje otoczenie, podejmując szczególnie działania na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu ośrodków miejskich na środowisko. W konkursie mogły brać udział wszystkie polskie miasta i związki gminne, niezależne od wielkości. Zgłoszenia konkursowe rozpatrywano dla miejscowości powyżej i poniżej 100 tys. mieszkańców, w pięciu kategoriach:

  • Gospodarka wodna
  • Zieleń miejska
  • Gospodarka odpadami
  • Zrównoważona mobilność
  • Efektywność energetyczna

„Miasta podejmują coraz bardziej śmiałe inicjatywy, cieszymy się, że mamy szanse o nich mówić. Konkurs to nie tylko docenienie aktywnych działań miast, ale także możliwość zaprezentowania ich szerszemu gronu” – podkreśla Maria Andrzejewska.

Na stronie www.eco-miasto.pl, w zakładce Geoportal zawarte są informację o miasta i projektach, jakie zostały nagrodzone i wyróżnione we wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu.

Program konferencji „Eco-Miasto 2021 - Zielona odbudowa”, 5-6 października 2021r.: www.eco-miasto.pl


Wydarzenie odbędzie się w formule online. Transmisja na stronie projektu i kanale YouTube Centrum UNEP/GRID-Warszawa:
5 października: PL, EN
6 października: PL, EN

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY