Znamy Rowerową Stolicę Polski 2022
W 4. edycji rywalizacji o miano najbardziej rowerowego miasta w Polsce nie miała sobie równych Biała Podlaska. Miasto Bydgoszcz, organizator imprezy, dziękuje za wspólną zabawę ponad 48 tys. rowerzystek i rowerzystów.
Bia_a_Podlaska-rowerowa_stolica_Polski.jpg
fot. aktywne.miasta.pl

To była absolutnie rekordowa odsłona zmagań o zaszczytny tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Na początek – 56 miast, które podjęły rękawice i mobilizowały swoich mieszkańców do wsiadania na dwa kółka. Przez cały czerwiec w zabawie uczestniczyło 48 tys. osób, które wykręciły 8,4 miliona kilometrów. Pierwsze rowerowe rajdy wystartowały tuż po północy 1 czerwca, a ostatnie zakończyły się przed północą ostatniego dnia rywalizacji. Kto najbardziej zmobilizował swoich mieszkańców do wspólnego kręcenia kilometrów?

Biała Podlaska triumfuje!

Po raz pierwszy Puchar na rok trafi do bialczan, którzy przez cały miesiąc wspólnie podczas rowerowych imprez nakręcali swój licznik. Na drugim miejscu uplasowały się Puławy. Trzecie miejsce wywalczyło Gniezno. Wielkie brawa!

- To wielki sukces wszystkich białczan i przyjaciół naszego miasta. W Białej Podlaskiej żadne dotąd sportowe wydarzenie nie zintegrowało w takim stopniu mieszkańców. Jazda na rowerze to fantastyczny sport zespołowy – rodzinny, wielopokoleniowy – i pokazujemy to codziennie, a tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest pięknym zwieńczeniem naszego kręcenia. To wielkie wyróżnienie i wspólny sukces – mówi Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

Co decyduje o sukcesie?Na pewno determinacja i bogaty kalendarz imprez rowerowych. Przez miesiąc w Białej Podlaskiej zorganizowano ponad 20. rowerowych wydarzeń! To pokazuje, jak bardzo Biała Podlaska wkręciła się w rowery i jak skutecznie przekonała swoim mieszkańców aby czerwiec spędzić na rowerach. Warto podkreślić, że na 56.760 mieszkańców Białej aż 5.326 dołączyło do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Bydgoszcz, jako organizator akcji

Miasto Bydgoszcz od wielu lat czuje rowerowy klimat w Polsce i dlatego już po raz czwarty zorganizowało rywalizację o Puchar RSP. To tutaj powstała także nowoczesna bezpłatna aplikacja Aktywne Miasta dostępna dla użytkowników nie tylko przez miesiąc, ale przez okrągły rok.

- Gratuluje nie tylko Białej Podlaskiej, ale wszystkim biorącym udział w zabawie. W Bydgoszczy podczas cotygodniowych przejazdów mieliśmy 100% frekwencję. Rowery są z nami nie tylko od święta, ale stają się także naszym środkiem transportu wygodnym, ekologicznym i zdrowym. Liczę, że spotkamy się za rok w jeszcze większym składzie, bo rywalizacja o tytuł rowerowej stolicy jest dla każdego miasta, które stawia na rowery. A poza zwycięstwem liczy się integracja środowisk rowerowych i propagowanie aktywnego trybu życia – mówi prezydent Rafał Bruski.

Co wygraliście?

Poza nagrodą główną jaką jest Puchar Rowerowej Stolicy Polski, który trafia do Białej Podlaskiej, przygotowane zostały puchary w klasyfikacjach miast w pięciu kategoriach na podstawie liczby ludności:

Puławy - do 50 000 mieszkańców,
Biała Podlaska - od 50 001 do 65 000 mieszkańców,
Gniezno - od 65 001 do 100 000 mieszkańców,
Gorzów Wielkopolski - od 100 001 do 200 000 mieszkańców,
Metropolia Bydgoszcz - powyżej 200 001 mieszkańców.

Do trzech najlepszych miast w klasyfikacji ogólnej trafiają samoobsługowe stacje naprawy rowerów od Ibombo!

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY