Zostań miastem neutralnym klimatycznie - do 9 lutego rekrutacja!
15 miast może uzyskać wsparcie w trzeciej edycji programu LeadAir, który przygotowuje liderów i liderki miejskie do wdrażania rozwiązań na rzecz czystego powietrza i neutralności klimatycznej.
Ochrona środowiska
LeadAir_rekrutacja.png

Forum Energii zaprasza do kolejnej, trzeciej edycji programu LeadAir, którego celem jest merytoryczne wsparcie liderów i liderek miejskich we wdrażaniu rozwiązań na rzecz czystego powietrza i neutralności klimatycznej.

W trzeciej edycji bezpłatne wsparcie otrzyma kolejnych 15 miast. W ramach 6-miesięcznego indywidualnego doradztwa z najlepszymi ekspertami w kraju oraz wymianie wiedzy i doświadczeń podczas zjazdów szkoleniowych prezydenci, burmistrzowie i urzędnicy wypracują dla swoich miast konkretne rozwiązania. Udział w programie będzie przepustką dla miast do aplikowania do kolejnego etapu Projektu LeadAir – czyli do 2-letniego strategicznego procesu wsparcia i doradztwa. 

Jest to zaproszenie dla przedstawicieli miast, które są gotowe do pracy na rzecz neutralności klimatycznej, szukają szansy na lepszą współpracę z ekspertami i innymi samorządami, chcą zdobywać interdyscyplinarną wiedzę. Wszelkie informacje o programie znaleźć można na stronie www.LeadAir.pl  

Na czym polega program LeadAir?

LeadAir to 7-miesięczny program edukacyjno-doradczy dla miast, w ramach którego przedstawiciele i przedstawicielki samorządów zaproszeni są do udziału w:  

  • 23 marca 2022 r. - konferencji inaugurującej projekt (online), 
  • 26-29 kwietnia 2022 r. - I zjeździe szkoleniowym (na żywo),   
  • 8-10 czerwca 2022 r. - II zjeździe szkoleniowym (online), 
  • 14-16 września 2022 r. – konferencji zamykającej projekt, 
  • marzec – sierpień 2022 r. - indywidualnym 6-miesięczny procesie doradczym z dedykowanym  ekspertem/ekspertką, 
  • maj - wrzesień 2022 r.  - cyklicznych webinariach. 

Korzyści z udziału w Programie: 

  • 6-miesięczny indywidualny proces doradczy – przystępując do programu miasta definiują obszary, w których potrzebują merytorycznego wsparcia ze strony ekspertów Programu LeadAir. Proces doradczy składa się z przeanalizowania stanu faktycznego w mieście, wyznaczenia celów i wypracowania rozwiązań. Duży nacisk organizatorzy kładą na przygotowania realnych rozwiązań dla konkretnych, lokalnych wyzwań. W ramach współpracy każde miasto odbędzie 8 spotkań z dedykowanym ekspertem lub ekspertką.   
  • Udział w platformie wymiany wiedzy między miastami i ekspertami – biorąc udział w Programie, podczas zjazdów szkoleniowych miasta mają możliwość spotkania bezpośredniego, w małej ekskluzywnej grupie z innymi decydentami, najlepszymi ekspertkami i ekspertami w zakresie czystego powietrza i neutralności klimatycznej oraz przedstawicielami innowacyjnych branż energetycznych i technologicznych. 
  • Bezpośrednie otrzymywanie wiedzy, wynikającej z pracy badawczej i tworzenia analiz w Forum Energii. Udzielanie pomocy w wyjaśnianiu skomplikowanych wątków prawnych i ustawowych, przekładanie decyzji podejmowanych na szczeblu unijnym lub państwowym na rozwiązania istotne lokalnie. 

REKRUTACJA 

Kto reprezentuje miasto w projekcie?  
Do programu zapraszamy miasta reprezentowane przez 2-osobowe zespoły samorządowe składające się z:  

  • samorządowca (burmistrza, prezydenta lub ich zastępców), w którego kompetencji leży nadzorowanie działań na rzecz środowiska i odpowiedzialność za przygotowanie założeń do planów zaopatrzenia gmin w energię,
  • menedżera miejskiego (z samorządu – dyrektorów/ki, naczelników/czki, kierowników/czki,) nadzorującego codzienną pracę nad obszarami związanymi z klimatem, środowiskiem, itp.  

Dodatkowo wszyscy pracownicy zajmujący się środowiskiem, klimatem i powietrzem w zakwalifikowanych miastach będą mieli otwarty dostęp do wydarzeń organizowanych w ramach programu.  

Jak wziąć udział w Programie?  

Aby wziąć udział w programie należy:  

  • zapoznać się z regulaminem udziału,   
  • wypełnić formularz zgłoszeniowy online znajdujący się na stronie programu: www.LeadAir.pl  
  • przesłać skan podpisanej „Umowy uczestnictwa miasta w Programie” wraz z załącznikami na adres: LeadAir@forum-energii.eu  

Harmonogram rekrutacji:   
10 stycznia 2022 r. – 9 lutego 2022 r. - rekrutacja do programu 
14 lutego 2022 r. - ogłoszenie listy miast przyjętych do 2 etapu rekrutacji 
17 - 22 lutego – rozmowy rekrutacyjne z prezydentami/burmistrzami reprezentującymi miasta 
25 lutego 2022 r. – ogłoszenie miast zakwalifikowanych nastąpi w dniu, 22 grudnia 2021 r.   

KONTAKT:
Na stronie internetowej: www.LeadAir.pl

Koordynatorki programu LeadAir:

Anita Cieślicka, telefon: 733-190-114 , mail: anita.cieslicka@forum-energii.eu
Magdalena Tchórznicka, telefon: 514 130 114, mail: magdalena.tchorznicka@forum-energii.eu


POZOSTAŁE ARTYKUŁY