Związek Miast Polskich liczy już 365 miast! Witamy nowe miasta w ZMP
W czerwcu oraz w pierwszych dniach lipca swoje uchwały o przystąpieniu do ZMP przysłało aż 5 miast. Zarząd Związku przyjął je do grona członków na posiedzeniu 5 lipca br. Witamy w Związku Krasnystaw, Namysłów, Stalową Wolę, Ujazd i Zakopane!
Nowe_miasta_365-lipiec_2024.jpg
fb Krasnystaw

Krasnystaw to miasto liczące około 19 tys. mieszkańców, leżące w woj. lubelskim. Na jego obecnym terenie osadnictwo rozpoczęło się już kilka tysięcy lat temu. Na przestrzeni wielu wieków istnienia Krasnegostawu miasto doświadczało sporych zmian i niejednej wojennej zawieruchy. Prawa miejskie Krasnystaw otrzymał w akcie Władysława Jagiełły z 1 marca 1394 roku. Dziś jest miejscowością, która ma do zaoferowania sporo atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc.

Planując wizytę w Krasnymstawie, warto rozważyć koniec sierpnia, gdyż właśnie wtedy co roku przez 3 dni odbywają się Chmielaki Krasnostawskie. Jest to tradycyjny (odbywający się od 1971 r.) festiwal na zakończenie żniw chmielowych. To właśnie ten region Polski jest krajowym zagłębiem chmielu. Podczas Chmielaków Krasnostawskich odbywają się koncerty, ale najważniejsza jest oczywiście możliwość spróbowania piwa. W tym roku festiwal odbywa się w dniach 23-25 sierpnia.

Miasta położone blisko Krasnegostawu to Lublin (55 km), Chełm (27 km) i Zamość (30 km).

Więcej informacji

*  *  *

www.namyslow.eu

Namysłów to niewielkie klimatyczne miasto położone w północnej części województwa opolskiego. Jego historia jest długa - historyczne źródła potwierdzają, że funkcjonowało już w pierwszej połowie XIII wieku. Bardzo wcześnie, bo już w 1249 roku otrzymało prawa miejskie.

Miasto leży na Ziemi Namysłowskiej charakteryzującej się dużą atrakcyjnością turystyczną. To tutaj zobaczymy wyjątkową obfitość dworków, pałaców i wiejskich parków oraz murowanych kapliczek i drewnianych krzyży, które z pewnością wzbudzą zainteresowanie miłośników historii i zabytków kultury materialnej, przyrodników, myśliwych, wędkarzy i zbieraczy runa leśnego, a także pasjonatów hippiki, czyli wszystkich tych, którzy nie są obojętni na dziedzictwo kulturowe i piękno przyrody.

Niemal w samym sercu miasta znajduje się jedna z jego największych atrakcji - zamek w Namysłowie, którego historia sięga początków XIV wieku. Będąc w Namysłowie warto wybrać się na rynek. W jego centralnej części będziemy mogli podziwiać wspaniały ratusz, który pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Namysłów to miasto, które zdobyło popularność również ze względu na tradycję warzenia piwa. Historia miejscowego browaru sięga sześciuset lat wstecz

Przez Namysłów przebiega kilka świetnych tras rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności oraz długości.

Więcej informacji

*  *  *

www.stalowawola.pl

Stalowa Wola to miasto i gmina położone w powiecie stalowowolskim w województwie podkarpackim (poprzednio lwowskie, rzeszowskie, tarnobrzeskie). Miasto wyrosło w sposób naturalny obok zakładów metalurgiczno-mechanicznych, wzniesionych w ramach realizowanego w l. 30. XX wieku projektu Centralnego Okręgu Przemysłowego. W sierpniu 1936 cywilno-wojskowa komisja pod kierownictwem Marcelego Siedlanowskiego poszukująca lokalizacji dla nowych zakładów hutniczo-mechanicznych wybrała miejsce położone w pasie równin nad rzeką San, na obszarze Kotliny Sandomierskiej, nieopodal wsi Pławo. Na decyzję wpłynął fakt bliskości linii kolejowej oraz drogi krajowej, a także rzeki umożliwiającej transport oraz zapewniającej dostatek wody do celów przemysłowych. W chwili oficjalnego otwarcia produkujących Zakładów Południowych przez prezydenta I. Mościckiego (14 czerwca 1939 r.) istniało już osiedle z blokami lokatorskimi, willami i domkami jednorodzinnymi, ze szkołami, sklepami i hotelami. Prawa miejskie Stalowa Wola uzyskała 1 kwietnia 1945 roku.

Dziś Stalowa Wola to ciągle jedno z najmłodszych miast polskich, będące spadkobiercą coraz bardziej docenianej COP-owskiej tradycji „dobrej roboty”, dziś stale unowocześniające swój wizerunek, rozwijające się dynamicznie i wielokierunkowo.

Więcej informacji

*  *  *

www.ujazd.com

Ujazd – to najaktywniejsza gmina w powiecie tomaszowskim pod względem propagowania idei udziału Polski w Unii Europejskiej (wydawnictwa, periodyki, seminaria, konkursy gminne). Leży w południowo – wschodniej części województwa łódzkiego w powiecie tomaszowskim. Samo miasto Ujazd zamieszkuje 1690 osób.

Gmina leży w odległości 12 km od Tomaszowa Mazowieckiego, natomiast odległość od pozostałych ważnych ośrodków woj. łódzkiego wynosi: do Łodzi - 40 km, do Piotrkowa Trybunalskiego - 35 km. Do Warszawy natomiast jest 115 km, a do Radomia 90 km.

Przywilej lokacyjny dla miasta Ujazd wydany został 17 maja 1428 r. przez króla Władysława Jagiełłę. Zdegradowany do rangi wsi 31 maja 1870 roku i włączony do gminy Łazisko jako jej nowa siedziba. W 1953 stał się siedzibą gminy Ujazd, a w latach 1954–1972 gromady Ujazd. Od 1973 ponownie w reaktywowanej gminie Ujazd. Status miasta odzyskał 1 stycznia 2023 r. 

Dziś gmina należy do najlepiej zalesionych w regionie. Duże znaczenie gospodarcze mają pokłady piasków formierskich i nadających się do betonów komórkowych, o zasobach 1.446 mln ton i żwiru, które były i są nadal wydobywane na potrzeby budownictwa i przemysłu. Bliskość Tomaszowa, dobre połączenie komunikacyjne i chłonny lokalny rynek pracy oraz operatywność władz gminy stwarzają świetne warunki do inwestowania.

Więcej informacji 

*  *  *

Zakopane jest najwyżej położonym miastem Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się część Tatr z najwyższym punktem, jakim jest wierzchołek Świnicy – 2301 m n.p.m. Zakopane jest dziesiątym pod względem liczby mieszkańców miastem województwa małopolskiego i największym obok Nowego Targu miastem regionu podhalańskiego. Znaczną część powierzchni miasta zajmują tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Pierwsi osadnicy przybyli tutaj już prawdopodobnie w XV w. Karczowali czyli kopali polany. Na nich powstawały pierwsze osady. Nazwa kopane – od karczowanych polan - prawdopodobnie dała nazwę miejscowości. Pierwsze osady na wykarczowanych polanach należały do Gąsieniców, Toporów, Jarząbków. Przywilej osadniczy dla Zakopanego, wydany przez króla Michała Wiśniowieckiego w 1670 r., znany jednak z późniejszych opisów, zatwierdza prawa mieszkańców wsi, uzyskane podobno już w 1578 r. od króla Stefana Batorego (oryginał tego przywileju nie jest odnaleziony). Pierwszy znany oryginalny dokument, w którym występuję nazwa „Zakopane” pochodzi z 1615 r.

Ważny etap rozwoju Zakopanego związany jest z górnictwem. W XIX i XX w. intensywnie wydobywano tu rudę żelaza, głównie ze zboczy Doliny Jaworzynki oraz Doliny Kościeliskiej. Powstały Kuźnice – ówczesne centrum Zakopanego, gdzie stanął wielki piec hutniczy oraz dwór właścicieli huty – węgierskiej rodziny Homolacsów.

Był to również czas wielkich odkrywców Tatr – naukowców, eksploratorów, turystów, taterników, poetów, romantycznych duchów. Pod koniec XIX w. Zakopane staje się również uzdrowiskiem specjalizującym się w leczeniu gruźlicy, która zbierała wówczas śmiertelne żniwo. W Zakopanem i pobliskim Kościelisku wyrastały jak grzyby po deszczu sanatoria przeciwgruźlicze.

Obecnie Zakopane liczy ok. 27 000 mieszkańców. Szacuje się, że miasto rocznie odwiedza ok. 1,5 mln turystów.

Rafał Malczewski (1892 - 1965), wybitny malarz, pisarz i taternik, nazwał Zakopane okresu 20-lecia międzywojennego pępkiem świata. To określenie przylgnęło do miejscowości pod Giewontem. Miejsce jedyne takie na świecie, za sprawą położenia Zakopanego u stóp Tatr, ale przede wszystkim ludzi. Górale oraz przybysze – wybitni artyści, naukowcy, indywidualiści, którzy znaleźli tutaj natchnienie i dom. To za ich sprawą dziś Zakopane posiada tak wiele unikatowych miejsc, obiektów, zabytków składających się na jedyny w swoim rodzaju klimat.

Więcej informacji

fb Zakopane

POZOSTAŁE ARTYKUŁY