Zwycięzcy konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2020 – Samorząd jako pracodawca”
Tarnowo Podgórne i Lublin to zwycięzcy konkursu wyłonieni przez samych 6 finalistów konkursu podczas konferencji podsumowującej online 23 września 2020 r.
Dialog społeczny
SLZ_2020_-_23.09.20.jpg

Związek Miast Polskich w ramach projektu „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów” finansowanego w ramach Programu Dialog Społeczny, ze środków Norway Grants 2014-2021 zorganizował 23 września na platformie ZOOM konferencję podsumowującą ogólnokrajowy „Konkurs Samorządowy Lider Zarządzania 2020. Samorząd jako pracodawca - Dialog społeczny dla godnej pracy”. 

Słowami, które najczęściej przewijały się w wystąpieniach - ambasadora Królestwa Norwegii, Andersa Eide, przedstawicieli NSZZ „Solidarność” Komisja Krajowa (lidera projektu), a także partnerów z Norweskiego Związku Pracowników Komunalnych (Fagforbundet) oraz Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych (KS), to zaufanie i szacunek

Podczas spotkania finaliści (wyłonieni przez komisję konkursową) tegorocznej edycji konkursu zaprezentowali najlepsze zgłoszone praktyki dialogu społecznego, spośród których wyłonili laureatów tegorocznej edycji.

W kategorii Rozwiązania dotyczące formalnego wymiaru stosunków pracowniczych w instytucjach samorządowych wypracowane między pracodawcami a związkami zawodowymi i radami pracowników – partnerami dialogu społecznego na poziomie lokalnym I miejsce zdobył Urząd Gminy Tarnowo Podgórne za rozwiązanie - „System równoważnego ruchomego czasu pracy jako rozwiązanie wspierające potrzeby pracowników i oczekiwania klientów”. II miejsce przypadło powiatowi Nowy Targ za  „Wartościowanie pracy oparte na metodzie ankietowego wartościowania pracy (AWP) jako droga do wdrożenia jednolitego regulaminu wynagradzania administracji i obsługi w szkołach i placówkach, których organem prowadzącym jest powiat nowotarski”.


Natomiast w II kategorii Rozwiązania dotyczące budowy kultury organizacyjnej sprzyjającej kształtowaniu dobrych relacji międzyludzkich i motywującej atmosfery pracy w instytucjach samorządowych zwyciężył Urząd Miasta Lublina za rozwiązanie „Przyjazne zatrudnienie dla osób z niepełno sprawnościami”. Na II miejscu znalazł się Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej za „Cykl życia pracownika UM DG - budowanie zaangażowania”.

 Wyróżnienia otrzymali finaliści konkursu: Urząd Miasta Krakowa za „System Zarządzania Projektami w Urzędzie Miasta Krakowa” oraz Urząd Miejski w Zabrzu za rozwiązanie - „Hierarchiczna kultura organizacyjna Urzędu Miejskiego w Zabrzu oparta na wspólnocie praw, dynamice i kreatywności, stałości i przewidywalności oraz poczuciu bezpieczeństwa zatrudnienia”. 

Zwycięzcy konkursu będą mogli wziąć udział w wizycie studyjnej w Norwegii, która została zaplanowana na czerwiec 2021 roku. 

Więcej informacji na temat konferencji 23 września w załączonych prezentacjach oraz we wrześniowym numerze „Samorządu Miejskiego”


Załączniki:
Prezentacja KS i Fagforbundet
Prezentacja T. Potkański
Prezentacja M. Wójcik
Prezentacja - Zabrze
Prezentacja - Tarnowo Podgórne
Prezentacja - Powiat Nowotarski
Prezentacja - Lublin
Prezentacja - Kraków
Prezentacja - Dąbrowa Górnicza
Krótkie opisy wniosków projektowych SLZ 2020


POZOSTAŁE ARTYKUŁY