Mija trzydzieści lat od pierwszych wyborów samorządowych w Polsce, które były zarazem pierwszymi w pełni demokratycznymi wyborami po 1989 roku. Przez ten czas Opole pozytywnie się zmieniło. Powstało szereg inwestycji miejskich, dużych i mniejszych projektów, które w sposób zdecydowany odmieniły oblicze naszego miasta. Zmieniliśmy się również my, jego mieszkańcy. Zapraszamy do wspólnej podróży śladami największych sukcesów, jakie odniosło Opole w ostatnich trzech dekadach.
Obrona Województwa Opolskiego
To z pewnością wydarzenie przełomowe w historii ostatnich dekad. Wspólny wysiłek mieszkańców Opola oraz wszystkich mieszkańców naszego regionu. Dzięki zaangażowaniu bardzo wielu osób, samorządowców, społeczników oraz zwykłych mieszkańców zrzeszonych w Opolskim Komitecie Obrony Opolszczyzny (OKOP) udało się wywalczyć integralność województwa opolskiego. Symbolem oporu stał się utworzony 7 czerwca 1998 roku przez kilkadziesiąt tysięcy ludzi „łańcuch nadziei” wzdłuż najważniejszej drogi krajowej przecinającej region.
Odbudowa Opola po powodzi
Gdy Opole zalała wielka woda w 1997 roku, mieszkańcy wykazali się ogromną solidarnością, wspierając się nawzajem. Popowodziowe zniszczenia usuwano przez wiele lat, budynki osuszono i wyremontowano. Dzięki determinacji władz Opola oraz województwa udało się na dużą skalę i w krótkim czasie przeprowadzić z powodzeniem wiele inwestycji przeciwpowodziowych, w tym budowę nowego kanału Ulgi. Pięknie odbudowano również opolskie ZOO, które stało się największą atrakcją turystyczną miasta, która przyciąga rocznie ponad 270 tysięcy ludzi.
Powstanie i rozwój szkolnictwa wyższego
Powstanie Uniwersytetu Opolskiego w 1994 roku było olbrzymim sukcesem opolskich elit politycznych i intelektualnych. Wspólne działania wokół powstania uczelni wyzwoliły w naszym regionie niespotykany wcześniej entuzjazm i możliwości. Młody uniwersytet w krótkim czasie, w ciągu kilkunastu lat swego istnienia w imponujący sposób zmienił oblicze Opola, wznosząc imponujące obiekty dydaktyczne, laboratoria, pracownie, biblioteki specjalistyczne, nowe akademiki oraz rewitalizując zabytkowe budynki znajdujące się w centrum Opola. Dynamicznie rozwinęła się również Politechnika Opolska, która cieszy się ponad 50-letnią historią. Na mapie naszego miasta pojawiły się i rozwinęły swoje skrzydła również pozostałe uczelnie, takie jak: Państwowa Wyższa Szkoła Medyczna, Wyższa Szkoła Bankowa oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji. Dzisiejsze Opole to miasto akademickie, a co czwarty mieszkaniec Opola w roku akademickim to student.
Rewitalizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu to ponad sześćdziesięcioletnia tradycja, z czternastoma placówkami, a od 10 lat nowoczesną główną siedzibą, nagrodzoną w wielu ogólnopolskich konkursach architektonicznych.Biblioteka szybko zdobyła serca opolan jako przestrzeń służąca nie tylko wypożyczaniu książek, ale również miejsce spotkań, rozmów o literaturze i sztuce oraz edukacji. Zabytkowy budynek biblioteki przy ul. Minorytów stał się nową wizytówką architektoniczną miasta, która została nagrodzona m.in. Architektonicznym OSKAR przyznanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w roku 2010. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wygrała również plebiscyt Gazety Wyborczej „Super Miasta” na największy sukces samorządu Opola w ostatnich trzech dekadach.