Częstochowa – Ekologiczny sposób na tekstylia i obuwie
W Częstochowie uruchomiony został darmowy odbiór używanych lub niepotrzebnych tekstyliów. Samorządowa inicjatywa zbiórki i odzysku odzieży to pomysł wychodzący naprzeciw mieszkańcom i wspierający efektywny recykling.
Częstochowa-eko_sposób_na_tekstylia.jpg
fot. czestochowa.pl

- Przeciętny Europejczyk czy Europejka co roku kupuje około 26 kg ubrań z czego pozbywa się ok. 11 kg tekstyliów. Szacuje się, że obecnie w Unii Europejskiej tylko 22% odpadów tekstylnych jest zbieranych selektywnie do ponownego wykorzystania lub recyklingu, a tylko 1% odzieży poddaje się recyklingowi na nowe ubrania - – mówi o problemie Anita Sowińska, wiceministra Klimatu i Środowiska, która wzięła udział we wtorek w spotkaniu prasowym w Urzędzie Miasta Częstochowy. - Niestety przemysł tekstylny ma negatywny wpływ na środowisko, np. wyprodukowanie jednego t-shirta to zużycie 2700 litrów wody. To są również: emisje CO2, środki chemiczne, nawozy, pestycydy czy też mikroplastiki, które powstają podczas produkcji tekstyliów i przedostają się do środowiska np. podczas ich prania (...). Oczywiście każda i każdy z nas może coś zrobić, by zminimalizować ten negatywny wpływ na środowisko, np. rezygnując z kupowania ubrań słabej jakości, które po kilku praniach nadają się już tylko do wyrzucenia. Stawiajmy na takie, które przetrwają latami i którymi będziemy mogli podzielić się z innymi w ramach drugiego obiegu. Warto kupować rzeczy używane, ja również to robię. Za naszymi indywidualnymi, codziennymi wyborami oraz gospodarowaniem odpadami tekstyliów podąża również legislacja, ponieważ nie zmienimy stanu rzeczy bez systemowych zmian.

Już od 1 stycznia 2025 r. każda gmina będzie miała obowiązek selektywnego zbierania tekstyliów i minimum, jakie powinna zapewnić to zbiórka w PSZOK-ach (art. 14 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz innych ustaw (Dz. U. poz. 1579).

W ocenie Anety Sowińskiej Częstochowa idzie o krok dalej, realizując pomysł z odbiorem tekstyliów z domów mieszkańców. Podkreśla jednocześnie, że na poziomie UE wypracowywane są też przepisy dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej, by producent tekstyliów odpowiadał finansowo za swój produkt na każdym etapie „życia” produktu, a więc również w momencie, gdy stanie się odpadem (np. pokrywając koszty zbierania i przetwarzania).

Od 8 października tekstylia, odzież czy obuwie mieszkańcy Częstochowy oddają łatwo, bez kłopotu, a co ważne dla otoczenia i przyrody – w sposób ekologiczny. To odpowiedź miasta na wchodzącą od nowego roku zmianę prawa nakładającą na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY