Forum Solidarności Lokalnej Polska – Ukraina odbędzie się 14 czerwca 2022, w godz. 10.00 – 12.00, w formule online na Platformie Teams.
Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji 24 lutego 2022 r., ukraińskie samorządy znajdują się na linii frontu, starając się łagodzić szkody wyrządzone przez wojnę. Zapewniają ciągłość usług, organizują schronienie i ewakuacje, dostarczają żywność i artykuły pierwszej potrzeby mieszkańcom i osobom wewnętrznie przesiedlonym.
Polska, wśród innych państw europejskich, stała się głównym krajem udzielającym wsparcia Ukrainie. Polskie samorządy wysyłają pomoc humanitarną do swoich partnerów w całym kraju, a także przyjmują ludzi uciekających przed wojną i starają się zapewnić im jak najlepsze warunki pobytu. Współpraca władz lokalnych i regionalnych, wolontariuszy, organizacji pozarządowych i biznesu jest ważnym elementem polskich działań na rzecz Ukrainy.
Ponieważ wojna przeciw Ukrainie trwać będzie jeszcze przez nieokreślony czas, należy zadać sobie pytanie, jak utrzymać to zaangażowanie i kontynuować pomoc udzielaną ukraińskim samorządom, które stanowią trzon narodowego ruchu oporu.
Celem Forum Solidarności Lokalnej między Polską a Ukrainą będzie:
- zwrócenie uwagi na specyficzne wyzwania związane z zarządzaniem na szczeblu lokalnym w czasie wojny w Ukrainie;
- przedstawienie najlepszych przykładów wsparcia lokalnego ze strony Polski, napotkanych wyzwań i sposobów radzenia sobie z nimi;
- zachęcanie do tworzenia nowych partnerstw samorządowych między Polską a Ukrainą.
Podczas Forum zaprezentowana zostanie inicjatywa U-LEAD „Mosty zaufania”, jej ramy, rezultaty i możliwości pomocy ukraińskim partnerom przez polskie samorządy. Program U-LEAD jest jednym z głównych instrumentów wsparcia przez zagranicznych donorów procesu decentralizacji na Ukrainie realizowany wspólnie przez KE, Niemcy, Szwecję, Polskę, Danię i Estonię. Polska jest zaangażowana w realizację programu finansowo i merytorycznie poprzez udział polskich ekspertów.
Uczestnicy spotkania wysłuchają wystąpienia mera Czortkowa - miasta, które organizuje m.in. warunki do życia dla wewnętrznych przesiedleńców, a także mera Irpienia, jednego z miast bezpośrednio dotkniętych wojną. Pokazany zostanie również potencjał współpracy międzygminnej między Ukrainą a Polską w czasie wojny i perspektywy na przyszłość.
Do udziału w wydarzeniu współorganizatorzy zapraszają ukraińskie i polskie władze samorządowe, lokalne organizacje pozarządowe i ruchy wolontariackie, przedstawicieli lokalnych środowisk biznesowych, którzy wspierają lub chcieliby wspierać Ukrainę oraz przedstawicieli ambasad Ukrainy i Polski.
Językami Forum będą ukraiński, polski i angielski. Zostanie zapewnione tłumaczenie symultaniczne.
Projekt programu:
10.00-10.20 Powitanie
Zygmunt Frankiewicz, Prezes, Związek Miast
Przedstawiciel Ambasady Ukrainy w Warszawie (tbc)
Wiaczesław Nehoda, wiceminister rozwoju regionalnego i terytorialnego Ukrainy
Xavier Camus, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Ukrainie, EU
Bastian Veigel, U-LEAD z Europą (U-LEAD with Europe)
10.20-11.10
Opór władz lokalnych i mieszkańców w warunkach wojny: przykłady/świadectwa z terenu Ukrainy (Czortków i Irpień)
Komentarz: Wiaczesław Nehoda, wiceminister rozwoju regionalnego i terytorialnego Ukrainy
11.10-11.30 DYSKUSJA
11.30-11.50
Solidarność w działaniu: przykłady z Polski
Konrad Fijołek, Prezydent, Rzeszów (tbc),
Jakub Banaszek, Prezydent, Chełm (tbc)
Krzysztof Stanowski, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej, UM Lublin (tbc)
Paweł Kost, Kierownik Przedstawicielstwa, Fundacja Solidarności Międzynarodowej, Ukraina (tbc)
11.50-12.00 Kolejne kroki
Link do rejestracji na Forum: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeehJDlV1qC7eiiU9qwZT_k1JcoSNGrdxqPwS66MlURl8fAcw/viewform?usp=sf_link