Gdańsk - Międzynarodowa koalicja dla zdrowia psychicznego młodzieży
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku wraz z partnerami z Danii i Litwy realizuje projekt w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży. Jego głównym celem jest skuteczniejsze wspieranie młodych ludzi doświadczających kryzysów psychicznych.
Gdańsk-międzynarodowy_projekt.jpg
fot. www.gdansk.pl

Partnerami międzynarodowego projektu „Youth Mental Health Alliance” (pol.:Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego Osób Młodych) są Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku (lider realizacji), duńska gmina Guldborgsund oraz Centrum Aktywności Dziennych w litewskim mieście Kretinga. Inicjatywa przewiduje m.in. wizyty studyjne u partnerów, warsztaty, opracowanie zestawu rekomendacji szczególnie pod kątem dobrych praktyk i wzorców działania, które będzie można zastosować podczas wspierania młodzieży w kryzysie psychicznym.

W kwietniu br. specjaliści z Danii i Litwy odwiedzili gdańskie instytucje i organizacje pozarządowe zaangażowane w działania na rzecz profilaktyki, ochrony i edukacji młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego, które w ramach projektu tworzą gdańską koalicję.

- Chodzi o to, by efektywniej pomagać młodym ludziom, czerpiąc przy tym również z nowatorskich rozwiązań i doświadczeń krajów partnerskich projektu – mówi Sylwia Ressel z MOPR w Gdańsku. - Specjaliści z Danii i Litwy wskazywali na bliską współpracę i mnogość inicjatyw, jakie są realizowane wspólnie przez gdański samorząd i organizacje pozarządowe. Podkreślali, że na ich gruncie tak ścisłe współdziałanie między takimi podmiotami nie jest standardem i doświadczenia zdobyte w Gdańsku będą dla nich wyzwaniem, które chcą przenieść do siebie.

Goście zwrócili również uwagę na polski system i procedury dot. zabezpieczania dzieci i młodzieży w sytuacjach kryzysowych, związanych zarówno z przemocą domową, jak i kwestiami zagrożeń suicydalnych.

Z kolei w czerwcu br. partnerzy projektu (w tym specjaliści Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR i inni przedstawiciele zawiązanej w ramach projektu gdańskiej koalicji dla młodzieży w kryzysach psychicznych) spotkali się w duńskiej gminie Guldborgsund. Już od lat 80. XX wieku Duńczycy przywiązują dużą wagę do prewencji w zakresie zdrowia psychicznego młodych ludzi oraz do włączania lokalnych społeczności w działania wspierające.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY