Wspólne, cykliczne spotkania to nowa płaszczyzna do komunikacji z członkami Związku Miast Polskich. Służy nie tylko do przekazania najważniejszych informacji o tym, nad czym Zarząd i Biuro ZMP obecnie pracują, ale umożliwia zgłaszanie problemów oraz uzyskanie odpowiedzi na nurtujące miasta pytania dotyczące ważnych spraw samorządowych.
Gościem spotkania 2 lipca 2021 r., w którym wzięło udział ponad 150 przedstawicieli miast, był tym razem członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Tomasz Robaczyński, który omówił szczegółowo w formie prezentacji główne założenia zapowiedzianego przez Premiera Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Program, realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, jest adresowany do gmin, miast, powiatów i województw. Nabór potrwa do końca lipca, a wyniki naboru poznamy już w sierpniu.
Przedstawiciel BGK zreferował cele i planowane efekty dwóch pierwszych pilotażowych edycji Programu, które mają zrealizować priorytetowe kierunki inwestycyjne zwiększające: produktywność, efektywność ekonomiczną oraz atrakcyjność inwestycyjną JST. Planowane efekty Programu to: pobudzenie aktywności inwestycyjnej JST, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, poprawa warunków życia obywateli, powstanie nowych miejsc pracy, wsparcie zrównoważonego rozwoju i efektywne zaangażowanie sektora finansowego. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, jak będzie wyglądać proces finansowania inwestycji i jakie wsparcie przewiduje BGK dla JST w czasie trwania Programu.
Nowy Program, według premiera Mateusza Morawieckiego, przewiduje nawet 100 mld zł dodatkowych środków na inwestycje samorządowe do wydania w ciągu najbliższych 3 lat. Zakwalifikowane inwestycje uzyskają dofinansowanie do 95 proc., co jest uzależnione od tego, jakiego z 4 priorytetów inwestycje dotyczą. 35 obszarów gospodarki objętych Programem zostało podzielonych bowiem na 4 priorytety. To najwyższe dofinansowanie (95%) obejmie inwestycje z „Priorytetu 1” takie jak: budowa lub modernizacja infrastruktury drogowej, budowa lub modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym oczyszczalni, budowa lub modernizacja, indywidualnych źródeł ciepła zeroemisyjnego, budowa lub modernizacja infrastruktury gospodarki odpadami, w tym spalarni, przetwarzanie biologiczne, segregacja, budowa lub modernizacja źródeł ciepła sieciowego zeroemisyjnego oraz odnawialne źródła energii.
Samorządowcy z miast należących do ZMP pytali m.in. o transparentność kryteriów naboru, gdyż mają złe doświadczenia z dwóch ostatnich transzy RFIL. Wnioski o dofinansowanie z programu Rządowy Fundusz Polski Ład pod względem formalnym oceni BGK, ale listę dofinansowanych projektów ustali Premier przy pomocy specjalnej komisji. Dyrektor Biura ZMP, Andrzej Porawski, gospodarz spotkania, wyraził nadzieję, że to właśnie analiza BGK, instytucji, do której JST mogą mieć zaufanie, będzie podstawą oceny złożonych wniosków. Tomasz Robaczyński zapewnił, że powinny to być trafione inwestycje, które dadzą rzeczywisty impuls do wzrostu gospodarczego kraju po pandemii.
Wątpliwości dotyczyły też np. tego, co będzie wydatkiem kwalifikowalnym, a co nie. Przedstawiciel BGK poinformował, że takie ograniczenia nie dotyczą tego Programu, z którego zostaną pokryte wszystkie koszty przewidziane przy realizacji danej inwestycji, jeśli zostanie zakwalifikowana do dofinansowania.
(jp)
Więcej informacji o naborze - https://www.bgk.pl/polski-lad/...
W załączeniu – prezentacja.