Inicjatywa Bilateralna – kontynuacja dobrze rozpoczętej współpracy miast
Relacje wypracowane w trakcie realizacji Programu „Rozwój lokalny” doprowadziły do uruchomienia rocznego projektu „Inicjatywa Bilateralna 2024-2025”. To kontynuacja współpracy bilateralnej polskich, norweskich i islandzkich samorządów.
IB-wizyta_studyjna_w_Tronthaim_22.png

- Doświadczenia Programu „Rozwój lokalny” są nadzwyczaj pozytywne i donorzy programu zaproponowali, aby oszczędności, jakie powstały na poziomie kraju w ramach różnych programów operacyjnych w ministerstwach i agendach rządowych, np. w PARP, przeznaczyć na kontynuację współpracy między miastami polskimi i norweskimi w postaci tzw. Inicjatywy Bilateralnej – mówi Tomasz Potkański, zastępca dyrektora Biura Związku Miast Polskich.

1 kwietnia br. rozpoczął się okres planowania tego projektu, który będzie trwał do 28 lutego przyszłego roku. W ramach Inicjatywy Bilateralnej miasta będą mogły otrzymać po 60 tys. euro na kontynuację polsko-norweskich i polsko-islandzkich spotkań, wizyt i warsztatów. Projekt dotyczy 53 polskich miast, które uczestniczyły w II i III etapie Programu „Rozwój lokalny” w ramach EOG i NMF 2014-2021. Działania w ramach Inicjatywy to także pomost do nowej perspektywy finansowej MF EOG i NMF.

Jakie działania zaplanowano na trwający obecnie rok realizacji projektu? ZMP kontynuuje organizowanie cieszących się dużym zainteresowaniem wśród samorządowców seminariów z cyklu Forum Rozwoju Lokalnego. W obecnym projekcie ich tematy będą dotyczyły doświadczeń norweskich w rozwiązywaniu najistotniejszych z punktu widzenia miast problemów. Jednym z takich nowych tematów, który już został podjęty przez Związek, są doświadczenia norweskie w organizacji obrony cywilnej na poziomie samorządowym. (Więcej o seminarium FRL „Rola miasta w systemie ochrony i obrony mieszkańców – doświadczenia norweskie oraz projekty rozwiązań w Polsce” – TUTAJ)

Jednym z działań rozpoczętych w ramach zakończonego Programu „Rozwój lokalny” były spotkania Sieci Wymiany Doświadczeń EMPIRIE. Cztery z tych sieci kontynuują swoją pracę w projekcie „Inicjatywa Bilateralna”, tym razem także z udziałem przedstawicieli samorządów norweskich. Są to:

  • Miasto obywateli –partycypacja obywatelska, metody zarządzania partycypacyjnego, metody i doświadczenia integracji migrantów itp.;
  • Miasto dostępne i sprawiedliwe – polityka społeczna i senioralna, srebrna gospodarka, włączenie społeczne, pomoc społeczna w systemach ochrony ludności itp.;
  • Miasto przedsiębiorcze – wspieranie lokalnej przedsiębiorczości, rozwój subregionalny z aktywnym udziałem sektora prywatnego, wykorzystanie partnerstwa publiczno-prywatnego na rzecz lokalnego rozwoju gospodarczego;
  • Zarządzanie zasobami ludzkimi - Efektywne miasto – efektywne metody rozwoju zasobów ludzkich (HR) i zarządzania personelem wspierające realizację polityki rozwoju miasta itp.

Organizowane będą także wizyty studyjne oraz staże w Norwegii i Islandii dla polskich samorządowców i w Polsce dla przedstawicieli norweskich i islandzkich jst.

Trwają właśnie przygotowania do przyjęcia pod koniec września 40-osobowej grupy norweskich i islandzkich samorządowców w polskich miastach. Związek Miast Polskich zaprosił już do skorzystania z tej możliwości 53 miasta uczestniczące w projekcie. Zwłaszcza, że już w poprzednich latach takie relacje polsko norweskie i polsko-islandzkie zostały nawiązane: 17 miast pozyskało w toku Programu „Rozwój lokalny” norweskich i islandzkich partnerów i mogło wymieniać doświadczenia, a przedstawiciele 12 polskich miast mieli okazję uczestniczyć w stażach w norweskich samorządach i wizytach studyjnych.

Było to inspirujące doświadczenie, zarówno dla polskich, jak i norweskich samorządowców. Jedną z konkluzji tych spotkań i współpracy, był postulat norweskich urzędników, by podobne staże i wizyty studyjne organizować w przyszłości w Polsce także dla nich, by mogli przyjrzeć się bliżej wielu dobrym praktykom, o których usłyszeli od polskich kolegów.

Obecna realizacja Inicjatywy Bilateralnej 2024 – 2025 pozwala ZMP odpowiedzieć na to zapotrzebowanie oraz zwiększyć grono polskich samorządów, które mają możliwość zaangażowania we współpracę dwustronną. Wszystkie koszty pobytu gości w miastach zostaną sfinansowane z projektu.

Źródła finansowania: Fundusz Współpracy Dwustronnej, Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2021.

Partnerzy: Związek Miast Polskich, Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych (KS)

Na zdjęciu: Przedstawiciele polskich miast biorący udział w wizycie studyjnej w norweskim Trondheim i Levanger w 2023 roku w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Fot. Archiwum ZMP


POZOSTAŁE ARTYKUŁY