

Podczas wydarzenia przedstawiciele rządu, samorządów, nauki i biznesu rozmawiać będą na temat aktualnych wyzwań dla samorządów, a szczególną uwagę poświęcimy z nich jest transformacji energetycznej w lokalnych społecznościach oraz pozyskiwaniu środków na jej skuteczną realizację.
W obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, samorządy stają przed istotnym zadaniem integracji inwestycji infrastrukturalnych z polityką klimatyczną. Nie da się tego zrobić bez współpracy pomiędzy sektorem prywatnym, administracją rządową oraz bez wykorzystania funduszy zewnętrznych. Szczególnie fundusze unijne wspierają lokalne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Montaż finansowy środków własnych, europejskich oraz prywatnych nie tylko zyskuje na znaczeniu, ale również może prowadzić do realizacji innowacyjnych rozwiązań, które zwiększają efektywność i potencjał zrównoważony rozwoju lokalnego. Zrównoważony rozwój i transformacja energetyczna w regionach będzie jedną z głównych osi debat w Sopocie na Samorządowym Kongresie Finansowym Local Trends, w dniach 14-15 kwietnia.
Najważniejszymi obszarami inwestycji samorządowych w kontekście polityki klimatycznej są modernizacja infrastruktury ciepłowniczej i transportowej, restrukturyzacja gospodarki komunalnej oraz efektywność energetyczna budynków czy rozwój odnawialnych źródeł energii. Wszystkie one przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, tworzą czyste środowisko i podnoszą komfort życia. Dlatego samorządy realizując projekty, odpowiadające bieżącym potrzebom mieszkańców, brać pod uwagę powinny długofalowe cele związane z ochroną klimatu.
Oferowane przez rząd, polskie agendy rządowe i Unię Europejską programy dotacyjne, pożyczki o preferencyjnych warunkach oraz możliwości współfinansowania projektów ekologicznych stanowią istotne narzędzie w rękach samorządów. Dodatkowo, rosnąca dostępność zielonych obligacji oraz funduszy inwestycyjnych skoncentrowanych na sustainability otwiera nowe perspektywy dla pozyskiwania środków na zielone projekty.
Inwestycje samorządów, a strategie klimatyczne
Pierwszego dnia sopockiego kongresu eksperci z administracji publicznej oraz sektora prywatnego zaprezentują różne podejścia do rozwoju ekologicznych projektów podczas sesji plenarnej pt. „Inwestycje samorządów a strategie klimatyczne”. Gospodarzem debaty jest ORLEN S.A, który w swojej strategii rozwoju stawia na zielone inwestycje energetyczne. W debacie wezmą udział Jacek Karnowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Osuchowski, Członek Zarządu ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej ORLEN S.A.. Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej ORLEN S.A., wygłosi do debaty wystąpienie wprowadzające pt. „Miasta i regiony jako liderzy w procesie transformacji energetycznej kraju?”.
Tłem do dyskusji będą kluczowe kwestie związane zielonymi inwestycjami, wśród nich to jak ważną rolę odgrywa przejrzystość i efektywne zarządzanie projektami. Samorządy, które są w stanie wykazać wyraźne korzyści środowiskowe oraz społeczne, mają większą szansę na przyciągnięcie inwestorów i funduszy. Inwestycje w technologie inteligentnych miast, takie jak systemy zarządzania energią czy monitorowania jakości powietrza, również przyczyniają się do podnoszenia atrakcyjności projektów.
Współpraca z sektorem prywatnym to kolejny kluczowy czynnikiem, który może przyspieszyć zielone inwestycje. Partnerstwa publiczno-prywatne umożliwiają połączenie doświadczenia oraz zasobów sektora prywatnego z celami polityki publicznej. Takie partnerstwa mogą obejmować wspólne przedsięwzięcia w dziedzinie budowy infrastruktury czy rozwijania technologii, przynosząc korzyści zarówno samorządom, jak i firmom prywatnym.
Dzięki temu samorządy, wykorzystując synergię z sektorem prywatnym oraz wsparcie ze strony administracji rządowej i funduszy europejskich, mają szansę na skuteczne łączenie inwestycji infrastrukturalnych z celami polityki klimatycznej. Zintegrowane podejście i innowacyjne rozwiązania, pozwolą na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju w lokalnych społecznościach.
Wpływ zmian w polityce spójności na rozwój
Polityka spójności Unii Europejskiej ma zasadnicze znaczenie dla regionalnego rozwoju, jednak jej podstawowe założenia oraz mechanizmy finansowania ulegają stopniowej transformacji w odpowiedzi na to jakie pojawiają się bieżące wyzwania. Nowa perspektywa budżetowa wprowadzi innowacyjne cele związane z bezpieczeństwem oraz może wymusić rewizję dotychczasowych koncepcji dotyczących zielonej i cyfrowej transformacji. O tym będzie mowa na zakończenie pierwszego dnia kongresu, w sesji plenarnej pt. „Rozwój europejskich regionów w kontekście nowej polityki spójności”, z udziałem Antje Grotheer, Przewodniczącej Parlamentu Bermeńskiego oraz Janusza Lewandowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego. Sesję poprowadzi Jacek Pochopień, Redaktor Dziennika Gazeta Prawna.
Eksperci będą rozmawiać o tym jakie perspektywy mogą mieć polskie samorządy w kontekście budżetu na lata 2028–2034? Warto przygotować się na ewentualne zmniejszenie dostępnych środków finansowych, co jest efektem zmiany priorytetów w polityce unijnej, ale także sukcesu polskich regionów, które coraz bardziej zbliżają się do europejskiej średniej pod względem rozwoju. Czy zatem nowy budżet przyniesie nowe możliwości, a jeśli tak, to jak najlepiej się do nich dostosować? Dyskusja skupi się na roli regionów w kształtowaniu polityki rozwoju oraz na dostępnych źródłach finansowania innowacyjnych projektów miejskich i regionalnych. W ramach debaty zostaną także omówione doświadczenia innych państw oraz perspektywy współpracy międzynarodowej w dziedzinie rozwoju terytorialnego.
W trakcie sesji omówione zostaną również potencjalne płaszczyzny współpracy między europejskimi regionami, które mogą przynieść dla nich znaczące korzyści, takie jak wymiana najlepszych praktyk, wspólne podejmowanie wyzwań oraz zwiększenie konkurencyjności regionów na poziomie europejskim.
Na otwarcie Kongresu, wystąpienie inauguracyjne nawiązujące do roli samorządów we wspólnocie europejskiej wygłoszą Pani Magdalena Czarzyńska-Jachim, Prezydentka Miasta Sopot podejmując temat Samorządy w sercu Europy: Polska Prezydencja w UE i rola samorządów w kształtowaniu przyszłości wspólnoty oraz Pan Raffaele Fitto, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. spójności i reform, który przedstawi uczestnikom Kongresu temat pt. Jaka polityka spójności w następnej perspektywie finansowej?

Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy
14-15 kwietnia 2025, Sheraton Sopot Hotel
Rejestracja na Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy dostępna jest pod linkiem: www.localtrends.pl
***
Local Trends to projekt, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym jednostek samorządu terytorialnego oraz kraju. Inicjatorami Local Trends są Centrum Myśli Strategicznych i Grupa MTP we współpracy z partnerami samorządowymi. Nad jakością merytoryczną wydarzeń czuwa Rada Programowa składająca się z kilkudziesięciu ekspertów – przedstawicieli administracji państwowej, samorządów, biznesu oraz nauki.
Gospodarze: Miasto Sopot, Miasto Poznań, Samorząd Województwa Pomorskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Organizatorzy: Fundacja Centrum Myśli Strategicznych, Grupa MTP
Partnerzy Samorządowi: Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Województw RP
Partner Generalny: PLAY
Partnerzy: Agencja Rozwoju Pomorza, Bank Gospodarstwa Krajowego, Comarch, Eko-Pak, Emka, InPost Green City, ORLEN, ORLEN TERMIKA, Polski Fundusz Rozwoju, T-Mobile