

Związek Miast Polskich przyjmuje pierwszy projekt przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych UE z nadzieją, ale przede wszystkim głębokim niepokojem. Nadzieję budzą przede wszystkim priorytety Ram, lepiej dopasowane do wyzwań wynikających choćby ze zmiennej sytuacji geopolitycznej i geoekonomicznej (konieczność odbudowy konkurencyjności UE, konieczność inwestycji w obronność, świadomość nieuchronności kryzysów, narastające wyzwania związane z transformacją energetyczną i cyfrową itp.). Pozytywnie przyjmujemy również gwarancję, że regiony słabiej rozwinięte otrzymają „co najmniej tyle samo środków, co w ramach obecnej puli środków finansowych na politykę spójności”. Jednak nasz głęboki niepokój budzi zapowiedź centralizacji na szczeblu krajowym podziału niemal połowy środków zapisanych w Ramach. Tego niepokoju nie rozwiewają enigmatycznie brzmiące, ogólnikowe zapowiedzi, że środki te będą dzielone w ramach planów krajowych „i regionalnych”, które będą opracowywane i wdrażane z udziałem „społeczności lokalnych”.
Związek Miast Polskich niezmiennie opowiada się przeciw takiej centralizacji. Wyraziliśmy to w naszym stanowisku z października 2024 roku. Opowiadamy się za utrzymaniem dwóch fundamentalnych zasad przyświecających dotąd podziałowi środków z polityki spójności: zasady subsydiarności i zasady partnerstwa. Domagamy się zwiększenia udziału miast oraz funkcjonalnych obszarów miejskich i metropolitalnych w procesach decyzyjnych Unii Europejskiej oraz w programowaniu i wdrażaniu głównych unijnych polityk i Wieloletnich Ram Finansowych – takie stanowisko wyraziliśmy już w ramach przeprowadzonych przez Komisję Europejską w maju 2025 roku prekonsultacji przyszłej unijnej Agendy dla Miast. Postulujemy, by ta Agenda – która, zgodnie z zapowiedziami samej Komisji Europejskiej, ma powstać do końca tego roku – znalazła konkretne, namacalne odzwierciedlenie w Wieloletnich Ramach Finansowych.
Jednocześnie postulujemy, by również proponowany Fundusz Konkurencyjności miał swój wymiar terytorialny i kierował się zasadami subsydiarności i partnerstwa. Widzimy w tym instrumencie ogromną szansę dla miast i funkcjonalnych obszarów miejskich i metropolitalnych.
Biuro ZMP
Komentarze innych środowisk samorządowych (polskich i europejskich) na temat WRF:
- CEMR - https://ccre-cemr.org/press/eu...
- Komitet Regionów - https://cor.europa.eu/pl/aktua...
- Związek Województw RP - https://polskieregiony.pl/siln....