Konkurs „Samorząd w transformacji energetycznej” edycja 2025 r. Ruszył nabór
Fundacja Miasto i Związek Miast Polskich zapraszają miasta do udziału w bezpłatnym Konkursie „Samorząd w Transformacji Energetycznej – działania samorządów na rzecz lokalnej, zintegrowanej transformacji energetycznej”.
Konkurs_Samorząd_w_transformacji_energetycznej-grafika.jpg

Cel Konkursu Samorząd w Transformacji Energetycznej

Celem Konkursu Samorząd w Transformacji Energetycznej (STE2025) jest identyfikacja i przedstawienie oraz promocja istniejących dobrych praktyk w sferze aktywnego działania samorządu na rzecz transformacji energetycznej realizowanej przez gminy. Konkurs wyróżni najbardziej skuteczne i kompleksowe podejścia ze strony samorządów na rzecz transformacji wraz ze wskazaniem już osiągniętych rezultatów oraz projekcją dalszych działań w odniesieniu zarówno do instytucji samorządowych i spółek komunalnych, jak też działań na rzecz transformacji energetycznej uwzględniającej lokalne firmy, mieszkańców i obywatelskie społeczności.

Podejmowane działania w ramach samorządu powinny uwzględniać rolę przyjętych i poddanych ocenie społecznej dokumentów planistycznych lub strategii działania. Konkurs przedstawi zestaw dobrych praktyk, które mogłyby być wdrażane przez inne samorządy, a jednocześnie wskaże ewentualne potrzeby dla usprawnienia procedur legislacyjnych.

Celem Konkursu ma być możliwość promocji najlepszych rozwiązań, jak również uaktywnienie tych samorządów, które dotychczas nie uczestniczą w procesie transformacji. Jest nim również wskazanie możliwości aktywnego udziału mieszkańców i ich środowisk w formule spółdzielni energetycznych bądź obywatelskich inicjatyw na rzecz procesów transformacji w swoim środowisku.

Zapraszamy do zgłoszenia wniosku konkursowego (można przesyłać do 29 sierpnia br.).


Przedmiot konkursu

Wskazanie dotychczasowych rezultatów działania w samorządzie lokalnym wraz z przewidywanymi planami dalszych działań w oparciu o założenia lub plany zaopatrzenia w ciepło, paliwa gazowe i energię elektryczną. W Konkursie położony jest również akcent na plany działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu tak, aby wskazać realne, już uzyskane korzyści oraz przewidywane dalsze działania uwzględniające potrzeby lokalnej społeczności oraz procedury i sposób konsultowania proponowanych rozwiązań. Wraz ze wskazaniem konkretnych przyszłych działań będzie oceniane uwzględnienie w nich projekcji przyszłych rezultatów i szacunku kosztów.

Uczestnicy i warunki konkursu

Wnioski mogą przesyłać tylko gminy. Wnioski są zestawiane i oceniane w trzech kategoriach: 1. Miasta na prawach powiatu; 2. Miasta; 3. Gminy wiejskie.

Udział w konkursie jest nieodpłatny.

Zakres prac konkursowych

Przewiduje się przedstawienie przez zgłaszający samorząd nie więcej niż jednego wniosku, który będzie opisem nie dłuższym niż 8 tys. znaków ze spacjami wraz z czterostronicową prezentacją w formacie Power Point. Po ocenie formalnej, wnioski są oceniane przez Kapitułę Konkursu, która wybiera finalistów – po trzy zgłoszone wnioski w każdej z trzech grup gmin. Finaliści będą prezentowali swoje propozycje działań 18 września 2025 r. w Krakowie, w ramach III Kongresu Energetyki Rozproszonej.

Kryteria ocen

Podstawowe kryteria dotyczą kompleksowości uwzględniającej aspekt energii elektrycznej cieplnej, chłodu i efektywności ekonomicznej oraz wpływu na klimat, a także zdolności do realizacji projektów potwierdzonych wykazaną realnością planów i działań oraz umiejętnością konsultacji w ramach dotychczasowych rezultatów. W ramach przedstawianych wniosków oczekiwane jest wykazanie zgodności wraz z określeniem już uzyskanych rezultatów proponowanych zamierzeń z dokumentami planistycznymi dotyczącymi problematyki transformacji energetycznej (założenia, plany, strategie).

Zakłada się, że przedstawiający swoje rozwiązania powinni wskazać już osiągnięte, pozytywne rezultaty oraz realistyczne plany realizacji zamierzeń. Finalna klasyfikacja laureatów będzie przeprowadzona na III Kongresie Energetyki Rozproszonej w drodze głosowania z udziałem wszystkich uczestników panelu po prezentacjach propozycji w każdej z trzech grup samorządów. Szczegółowe kryteria oceny są opisane w załączniku nr 2

Nagrody

Laureaci Konkursu otrzymują tytuł „Laureat Konkursu Samorząd w Transformacji Energetycznej 2025”.

Organizator konkursu

Organizatorem jest Związek Miast Polskich i Fundacja Miasto współdziałająca ze Unią Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Unią Miasteczek Polskich, Ogólnopolskim Porozumieniem Organizacji Samorządowych oraz Stowarzyszeniem Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej przy współpracy z Polskimi Sieciami Energetycznymi S.A. i Polskim Towarzystwem Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Partnerzy konkursu

Partnerem instytucjonalnym Konkursu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (poprzez Obserwatorium Transformacji Energetycznej).

Przebieg i terminarz

  1. Zgłoszenia udziału w Konkursie są przyjmowane od 22.07.2025 r. (godz. 12:00) do 29.08.2025 r. (godz. 23:59).
  2. I etap oceny wniosków konkursowych planowany jest w dniach 30.08-12.09.2025 r. i będzie polegał na analizie formalnej i zgodności z przedmiotem Konkursu przeprowadzonej przez Organizatora oraz ocenie merytorycznej dokonanej przez Kapitułę Konkursu.
  3. Lista finalistów Konkursu zostanie opublikowana na stronie https://fundacjamiasto.pl/konkurs-samorzad-w-transformacji-energetycznej-2025 w dniu 12.09.2025 r. oraz przesłana każdemu uczestnikowi e-mailem.
  4. II etap Konkursu oceny wniosków odbędzie się 18.09.2025 r. na III Kongresie Energetyki Rozproszonej w Krakowie, na którym zostaną wyłonieni i nagrodzeni laureaci.

Pytania związane z konkursem należy kierować na adres: konkurs@fundacjamiasto.pl.

Zapraszamy do zgłoszenia wniosku konkursowego (można przesyłać do 29 sierpnia br.) – link do formularza zgłoszenia – https://forms.office.com/e/xxyu23RdGx

Wszelkie pytania mogą Państwo Kierować do sekretarza konkursu.

Paweł Tomczak
Sekretarz Konkursu
konkurs@fundacjamiasto.pl


POZOSTAŁE ARTYKUŁY