Melitopol - wiśniowa stolica Ukrainy szuka partnera
Leżący w południowo-wschodniej części Ukrainy Melitopol dąży do nawiązania kontaktów z partnerami z Polski, by uzyskać wsparcie, zarówno podczas wojny, jak i w czasie powojennej odbudowy.
polska-ukraina.jpg
fot. Twitter Oleksii Reznikov

Miasto Melitopol znajduje się w południowo-wschodniej części Ukrainy. Przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji populacja miasta wynosiła 150 tysięcy osób. Jego całkowita powierzchnia wynosi 49,66 km kwadratowych. Melitopol położony jest nad rzeką Molochnaia, w pobliżu wybrzeża Morza Azowskiego. Przez miasto przebiegają dwie międzynarodowe autostrady, znajduje się tu stacja kolejowa i lotnisko towarowe.

W wyniku reformy decentralizacyjnej przeprowadzonej w Ukrainie w 2019 r. Melitopol stał się centrum administracyjnym połączonego rejonu melitopolskiego - pierwszego co do wielkości rejonu w obwodzie zaporoskim, który przed wojną obejmował 16 gmin z całkowitą populacją 286 600 osób.

Współczesny Melitopol jest potężnym ośrodkiem przemysłowym z rozwiniętym przemysłem maszynowym, lekkim i spożywczym. W mieście działa kilka dużych i około stu średnich i małych przedsiębiorstw, które wytwarzają około 20 000 rodzajów produktów.

Miasto jest "wiśniową stolicą Ukrainy". Podstawą oferty ogrodnictwa przemysłowego w obwodzie jest 40 odmian wiśni, które zostały opracowane przez lokalnych naukowców-hodowców. W 2020 r. wiśnie melitopolskie otrzymały oficjalny status europejskiej marki handlowej.

Jest też potężnym ośrodkiem edukacyjnym. Miasto posiada dwa uniwersytety (pedagogiczny i agrotechniczny), licea zawodowe, szkoły wyższe. Studenci stanowią około 10% populacji miasta. W 2019 r. Melitopol zdobył nagrodę UNESCO "Miasta uczące się", stając się jednym z 10 najbardziej postępowych miast na świecie, które rozwijają uczenie się przez całe życie.

Melitopol jest miastem sportowym, w którym kultywuje się i rozwija ponad 30 rodzajów sportów. Co roku w mieście odbywa się ponad 100 imprez sportowych, w tym otwarte turnieje piłki ręcznej, gimnastyki, szachów i warcabów, pływania i triathlonu.

Melitopol to miasto 100 kultur. Przedstawiciele około 100 narodowości i społeczności żyją w mieście w pokoju i harmonii od trzech stuleci. Od 2008 roku Melitopol jest członkiem programu Miast Międzykulturowych Rady Europy i wdraża politykę różnorodności kulturowej jako potężnego źródła rozwoju społecznego.

Rozwój przestrzeni turystycznej Melitopola jest obecnie określany jako strategiczny kierunek, który ma olbrzymi potencjał. W Miejskim Muzeum Historii Lokalnej w Melitopolu znajduje się 45 tysięcy eksponatów, wśród których jednym z najcenniejszych jest scytyjska kolekcja złota z IV wieku p. n. e. W pobliżu Melitopola znajduje się Narodowy Rezerwat Historyczno-Archeologiczny "Kamienny Grób".

Miasto jest gotowe do nawiązania kontaktów z partnerami z Polski, w tym wzajemnych wizyt, w celu wzmocnienia praktycznej współpracy w sferze handlowo-gospodarczej, naukowo-technicznej, kulturalno-humanitarnej i innych.

Obecnie miasto Melitopol dąży do rozszerzenia współpracy partnerskiej w zakresie wymiany doświadczeń w dziedzinie zarządzania miastem, kultury i sztuki, historii oraz gospodarki. Jest zainteresowany wspólnymi projektami handlowymi, edukacyjnymi i sportowymi, a także wzmocnieniem przyjaźni między narodem polskim i ukraińskim.

Miasto zostało założone w 1784 roku i rozwinęło się za sprawą imigrantów z różnych krajów świata. Impulsem do aktywnego rozwoju handlowego i przemysłowego było przeprowadzenie pod koniec XIX wieku linii kolejowej. Melitopol stał się dużym ośrodkiem handlowym i przemysłowym południowej Ukrainy. Nazwa miasta ma greckie korzenie: "melitos" i "polis", co oznacza "miasto miodu".

Merem miasta od października 2020 roku jest Ivan Fedorov.

Załączniki:
List Mera Melitopola


POZOSTAŁE ARTYKUŁY