Nowy przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej
3 kwietnia odbyło się posiedzenie polskich członków Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej, na którym wybrano na przewodniczącego prezydenta Bolesławca, Piotra Romana, a na wiceprzewodniczącego - Rafała Rudnickiego, zastępcę prezydenta Białegostoku.
IMG-20250403-WA0004.jpg

Gotowi na kolejny etap współpracy polsko-niemieckiej

3 kwietnia w Poznaniu odbyło się posiedzenie polskich członków Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej, która została powołana do życia na mocy porozumienia pomiędzy ZMP i Niemiecką Sekcją CEMR w 1995 r. W ramach współpracy z naszym niemieckim partnerem odbyło się dotychczas 30 posiedzeń Grupy oraz 12 konferencji miast partnerskich Polski i Niemiec.

Spotkanie było pierwszym w bieżącej kadencji i miało charakter informacyjno-statutowy. Członkowie Grupy wybrali przewodniczącego na kadencję 2024-2029  – został nim prezydent Bolesławca, Piotr Roman. Natomiast Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku został wiceprzewodniczącym. Gośćmi specjalnymi posiedzenia byli - dr Agnieszka Łada-Konefał, z-ca dyrektora Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich i dr hab. Sebastian Płóciennik, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. 

Przedstawicielka NISP opowiedziała o tym, jak aktualnie wyglądają stosunki polsko-niemieckie i zarysowała symulację dwustronnych relacji na osi Berlin-Warszawa po uformowaniu się rządu w RFN. Z kolei dyrektor FWPN zaprosił przedstawicieli miast na Forum Polsko-Niemieckie, które odbędzie się w Berlinie na początku czerwca br. Wydarzenie to ma pomóc w poszukiwaniu wspólnej odpowiedzi w sferach bezpieczeństwa międzynarodowego, konkurencyjności gospodarki, przyszłości Unii Europejskiej. Będzie tam również mowa o wspólnej pamięci, kulturze, współpracy transgranicznej i społeczeństwie obywatelskim, a także o przyszłości mediów. Więcej o tym - TUTAJ.

Podczas spotkania w Poznaniu Stefan Mehrens, kierownik działu koordynacji projektów własnych z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży  przedstawił ofertę Jugendwerku oraz zwrócił uwagę, że środki, jakimi dysponuje PNWM na bieżący rok, już się skończyły, dlatego jest potrzebny skuteczny lobbing, aby młodzi ludzie z obu stron Odry i Nysy Łużyckiej (i nie tylko!) mogli się ze sobą spotykać, nawiązywać relacje i budować mosty pomiędzy naszymi krajami.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY