Udało się przekonać resort o potrzebie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym. Jest to niezbędne głównie z powodu konieczności zmiany zasad składania i rozpatrywania wniosków oraz zapewnienia samorządom odpowiednich środków na wdrażanie ustawy. W ostatnich dniach stycznia do urzędów gmin może bowiem wpłynąć blisko 8 milionów wniosków, z terminem rozpatrzenia i wypłacania środków do końca marca. Reguły prawne zawarte w ustawie sprawiają, że nie ma możliwości realizacji wypłat na takich warunkach przez samorządy.
Pierwszym krokiem podjętym przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego było zebranie wśród JST uwag i propozycji zmian do tej ustawy, a drugim - spotkanie online z ministrem Piotrem Dziadzio, podsekretarzem stanu w MKiŚ, które odbyło się 17 stycznia br.
Organizacje samorządowe, w tym ZMP, postulują w nowelizowanej regulacji wprowadzenie trzech zmian dotyczących przede wszystkim:
- zmiany terminu rozpatrywania wniosków - 3 miesiące od złożenia wniosku (obecnie wnioski złożone do 31 stycznia należy rozpatrzyć do 31 marca, a złożone później - niezwłocznie),
- zmiany dwóch rat na jedną,
- przeznaczenia co najmniej 4% na wypłatę dodatków przez JST (przedstawiciel ZMP wskazywał, że JST nie mają prawa dopłacać do zadań zleconych).
Wspólnie z MKiŚ ustalono że:
- zostanie pilnie przygotowany poradnik dla JST na stronach resortu (formie pytań i odpowiedzi - JUŻ JEST);
- odbędzie się spotkanie strony samorządowej KWRiST z Anną Moskwą, minister klimatu i środowiska;
- w przyszłym tygodniu zostanie zorganizowane drugie spotkanie robocze online, takie same jak dzisiaj;
- projektowana nowelizacja będzie konsultowana z KWRiST, niezależnie czy będzie to projekt rządowy, czy poselski.
(jp)