O ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy na samorządowych warsztatach (1)
We wtorek 15 marca br. odbyły się pierwsze warsztaty informacyjne dla miast, powiatów, gmin i województw na temat specustawy. W załączeniu nagranie ze spotkania.
Clipboard03__3_.jpg

W związku z uchwaleniem przez Sejm 12 marca br. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, chcąc pomóc we wdrażaniu tej regulacji, a pojawia się w tej kwestii wiele wątpliwości, 6 organizacji samorządowych tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w tym Związek Miast Polskich, przygotowuje otwarte warsztaty informacyjne dla miast, powiatów, gmin i województw, które będą odbywać się online na platformie CLICKMEETING oraz będą transmitowane na Facebooku na profilu ZMP. Pierwszy warsztat odbył się we wtorek, 15 marca - śledziło go aż 2500 osób!

Celem specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy jest stworzenie szczególnych regulacji prawnych zapewniających pomoc Rzeczypospolitej Polskiej Ukraińcom, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i przybyli na terytorium państwa polskiego. 

Uczestnicy pierwszego spotkania z tego cyklu zapoznali się m.in. ze szczegółowymi zagadnieniami związanymi z nadawaniem numeru PESEL, organizacją pracy szkół w związku z pojawieniem się w systemie już do tej pory 40 tysięcy dzieci z Ukrainy, świadczeniem ochrony zdrowia i pieczy zastępczej czy pomocy społecznej dla uchodźców. Doradzali przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej (zachęcali przy okazji do korzystania z webinariów organizowanych przez resorty) oraz reprezentanci korporacji samorządowych.

Jednym z prelegentów był Jerzy Jakubczuk, dyrektor Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym w MEN, który zwracał uwagę m.in. na konieczność wykazania uczniów z Ukrainy w Systemie Informacji Oświatowej (poprzez wskazanie kraju pochodzenia jako Ukrainy i zaznaczeniu, że chodzi o uchodźcę). Na tej podstawie JST będą miały automatycznie naliczone środki na to zadanie. Już wkrótce ukaże się poradnik wydany przez MEN na temat specustawy. Z kolei Katarzyna Kopytowska, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Systemami z KPRM, przedstawiła stan przygotowań do nadawania numerów PESEL. Jak podkreślał senator Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP większość zadań zleconych z zakresu administracji rządowej wynikających z tej ustawy nie zawiera kosztów obsługi tych działań, co może wiązać się z dodatkowymi obciążeniami finansowymi dla JST, szczególnie gdy napływ uchodźców się zwiększy. 

Ze względu na to, że już w najbliższym czasie pojawi się konieczność nowelizacji tej specustawy, zachęcamy do zgłaszania uwag do niej za pośrednictwem formularza - https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=sp2f3f7gL0a7U55xJZ-OZV0O9eXOUpNJsp0k01qkURpURjIwNldBVzlGSjBaOTE2WEVaREEyUzdWWS4u

Już niebawem poinformujemy o  kolejnych warsztatach na temat specustawy w sprawie finansów i zamówień publicznych, które odbędą się w czwartek, 17 marca.

(jp)

Załączniki:
prezentacja_specustawa_Izabela Chorzelska


POZOSTAŁE ARTYKUŁY