Pokrowsk - zachodnia brama Donbasu
Pokrowsk znajduje się w obwodzie donieckim, mniej niż 60 km od linii frontu i jest regularnie narażony na rosyjski ostrzał. Ludność miasta w dużej części ewakuowała się w bezpieczniejsze miejsca. Na miejscu pomagają międzynarodowe organizacje
Pokrowsk.jpg

Pokrowsk znajduje się w zachodniej części obwodu donieckiego. Jest gminą miejską, obejmującą 41 miejscowości: 2 miasta, 1 osiedle typu miejskiego, 7 miasteczek i 31 wsi. Całkowita powierzchnia gminy wynosi 515,5 km2. Pokrowsk znajduje się w zachodniej części obwodu donieckiego.

Ze względu na swoje położenie, Pokrowsk nazywany jest „zachodnią bramą Donbasu”. Miasto jest głównym węzłem komunikacyjnym, w którym krzyżują się ważne autostrady i linie kolejowe. Tranzytowe połączenia drogowe zapewniają: Autostrada Europejska (E-50) Użhorod-Dniepr-Ługańsk-Izvaryne i autostrada o znaczeniu transgranicznym (T0515) Ołeksandriwka-Pokrowsk-Kostantynopol.

Większość zewnętrznych przewozów towarowych i pasażerskich odbywa się koleją. Linie kolejowe przecinają miasto z południa na północ i ze wschodu na zachód.

Jest to jedna z największych gmin rolno-przemysłowych w regionie (około 88% wszystkich gruntów to grunty rolne). Kręgosłupem gospodarki miasta jest górnictwo węgla kamiennego, przemysł maszynowy, metalurgiczny, spożywczy i inne. Głównym zasobem naturalnym gminy jest węgiel, ale także najbardziej wartościowe żyzne gleby - czarnoziemy.

Pokrowsk ma ogromny potencjał edukacyjny. W 2014 roku, po zajęciu Doniecka, Doniecki Narodowy Uniwersytet Techniczny, jedna z najstarszych i największych instytucji szkolnictwa wyższego w Donbasie, przeniósł się do Pokrowska.

W Pokrowsku zaplanowano realizację zakrojonego na szeroką skalę projektu Przestrzeń kulturowa „Park Shchedryk”, który obejmowałby terytorium od dawnej wioski pracowników kolei (dziś - wieś fabryki dynamitu) do centralnej części Pokrowska.

Pokrowsk - wojna i międzynarodowa pomoc

Pokrowsk znajduje się mniej niż 60 km od linii frontu. Dlatego jest regularnie celem rosyjskich ostrzałów. Jedyny bezpłatny pociąg ewakuacyjny w regionie kursuje codziennie ze stacji kolejowej w Pokrowsku, zabierając mieszkańców obwodu donieckiego do bezpieczniejszych regionów Ukrainy.

Na miejsce ruszyli wolontariusze z wielu organizacji, zarówno światowych, jak i ukraińskich. W Pokrovsku pomaga m.in. Czerwony Krzyż, Lekarze bez Granic, Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, Solidarities International czy Fundacja Rinata Achmetowa (najbogatszego Ukraińca). 

7 września 2022 r. dekretem prezydenckim Serhii Dobriak został mianowany szefem Pokrowskiej Administracji Wojskowej Rejonu Pokrowskiego Obwodu Donieckiego. Oprócz zadań realizowanych przez władze lokalne, Serhii Dobriak zajmuje się kwestiami wojskowymi, porządkowymi i mobilizacyjnymi, przed którymi stoi lokalna społeczność w czasie wojny.

Administracja wojskowa aktywnie pracuje nad rozwojem strategii odbudowy gminy Pokrov. Prowadzi pracę z ewakuowanymi mieszkańcami gminy, którzy opuścili domy i udali się do bezpieczniejszych regionów. Obecnie w Czerniowcach, Czerwonohradzie, Chuście i Kropyvnytskym znajdują się cztery centra humanitarne „Jedność” zapewniające pomoc mieszkańcom Pokrowska na uchodźctwie.

Szczegółowa lista potrzeb gminy Pokrowsk znajduje sie poniżej w załączeniu.

Załączniki:
Pokrowsk - lista potrzeb


POZOSTAŁE ARTYKUŁY