
- Cieszę się, że nasze poznańskie szkoły współpracują nie tylko z placówkami z Europy, ale także bardziej odległych krajów, takich jak Tajwan. Takie relacje procentują. Pomagają rozwijać tak ważne w dzisiejszych czasach kompetencje językowe. Dzięki kontaktom z rówieśnikami z innych krajów młodzież poznaje także nowe kultury i tradycje. Mam nadzieję, że goszczący obecnie w Poznaniu młodzi ludzie w przyszłości jeszcze odwiedzą nasze miasto. Być może właśnie tutaj zechcą kontynuować swoją edukację. W naszym mieście działa kilka uniwersytetów, które współpracują także ze szkołami wyższymi w Tajpej - mówił prezydent.
Młodzież z Tajwanu oraz dyrektor Lon Jin Senior High School, Chia-Wei Peng i dyrektor biblioteki szkolnej, Shu-Hung Chendo przyjechali do Poznania we wtorek, 8 kwietnia (dzień wcześniej młodzi ludzie wraz z opiekunami zwiedzali Warszawę). Z tej okazji stolicę Wielkopolski odwiedził również Kaiti Lin - sekretarz Biura Przedstawicielskiego Tajpej (Ambasada Tajwanu) w Warszawie.
Tajwańscy goście przybyli do Poznania na zaproszenie swoich kolegów z XVI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Charlesa de Gaulle'a oraz dyrekcji i nauczycieli tej szkoły. Współpracę z Lon Jin Senior High School "szesnastka" nawiązała w ubiegłym roku. W grudniu 2024 r. rozpoczęła się pierwsza wymiana. 15 uczniów poznańskiego liceum, wraz z dyrektorem i wicedyrektorem LO oraz nauczycielką języka mandaryńskiego, udało się na Tajwan. Teraz nadszedł czas na rewizytę.
Wśród najważniejszych celów międzyszkolnej i międzynarodowej współpracy można wymienić m.in. rozwijanie u młodzieży kompetencji językowych, umiejętności społecznych i interpersonalnych, a także poszerzanie jej horyzontów kulturowych - co sprzyja większej otwartości i tolerancji. Partnerskie szkoły inspirują się wzajemnie, jeśli chodzi o wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, co sprzyja podnoszeniu jakości edukacji.
Poznań współpracuje z Tajwanem na wielu polach
Poznań otrzymał od rządu Tajwanu pomoc - pieniądze na wsparcie obywateli Ukrainy, którzy przebywają tu w związku z wojną w ich kraju. Darowizna pomaga sfinansować konsultacje psychologiczne i korepetycje dla dzieci, a także pomoc żywnościową. Otrzymane pieniądze - ponad 1,6 mln zł - są przeznaczone na integrację osób z Ukrainy z mieszkańcami Poznania.
Wśród wielu projektów, realizowanych dzięki pomocy rządu Tajwanu, jest m.in. wsparcie socjoterapeutyczne i psychologiczne oraz korepetycje dla ukraińskich dzieci. Darowizna pozwala też na prowadzenie punktu informacyjnego dla obywateli i obywatelek Ukrainy, pomoc psychologiczną dla osób w kryzysie oraz wsparcie zaopatrzenia punktów pomocy żywnościowej. Wśród zaplanowanych przedsięwzięć znajdują się także wydarzenia biznesowe - np. szkolenia dotyczące zakładania własnej działalności gospodarczej i podejmowania pracy w Polsce.
To nie pierwszy gest solidarności ze strony Tajwanu - jedną z konsekwencji pobytu Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania w Taipei w 2022 r. była decyzja tajwańskiego rządu o przekazaniu Poznaniowi 300 tys. dolarów (1,3 mln zł - wg ówczesnego kursu) na pomoc uchodźcom.
Ponadto wsparcie finansowe od rządu Tajwanu otrzymuje 19 organizacji pozarządowych z całej Polski. To efekt utworzonego wspólnie z Unią Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza projektu „Polskie Miasta Ukrainie - Tajwański Fundusz Grantowy”. Pieniądze pomagają osobom z Ukrainy, które po rosyjskiej inwazji zamieszkały w Polsce.
Grant został utworzony na mocy porozumienia o przekazaniu darowizny przez rząd Tajwanu. Dokument był podpisany w listopadzie 2023 roku przez prezydenta Poznania, prezydenta Białegostoku oraz Sharon S. N. Wu, ambasador Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce.