

W niedzielę, 27 kwietnia w hali Wacław miała miejsce niezwykle przejmująca i pełna patosu Gala Finałowa, poprzedzona musztrą Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Warszawy. W uroczystości, oprócz władz samorządowych, wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Szczepański oraz komendant główny Policji, generał Marek Boroń.
Wydarzenie odbyło się w ramach Programu „Przyszłość a Ty” . Jest to trzeci etap programu „Profilaktyka a Ty”, który w latach 2006 – 2016 objął na terenie całego kraju pół miliona osób i był realizowany przez Policję, MSWiA (w ramach programu „Razem bezpieczniej”), MEN (w ramach programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”), Rzecznika Praw Dziecka, a także przez samorządy, wyższe uczelnie, organizacje pozarządowe oraz wielu partnerów wspierających.
W 2015 roku w X Jubileuszowym Przystanku PaT na Stadionie Narodowym w Warszawie wzięło udział jedenaście tysięcy młodych ludzi promujących modę na życie wolne od przemocy i uzależnień.
Badania pokazały, iż ponad 67% młodzieży uczestniczącej aktywnie w programie PaT całkowicie wyrzuciło narkotyki ze swojego życia, a ponad 30% ograniczyło je w znacznym stopniu.
W słowie PRZYSZŁOŚĆ mieści się w zasadzie wszystko co jest adresowane do młodzieży. Wybiega ono daleko poza ramy profilaktyki, nauki oraz kompetencji społecznych.
Chcemy w niej odnajdywać sens, zrozumienie innych, potrzebę wspólnoty, ale przede wszystkim siebie samego i dlatego właśnie w samym centrum tej idei jesteś TY!
Wydarzenia, które odbywały się przy okazji Ogólnopolskiego Przystanku PaT skierowane były nie tylko do uczestników, ale również szamotulskiej społeczności lokalnej.
W sobotę na rynku zorganizowany został warsztat SZTUKA ULICY, zakończony plenerowym widowiskiem historii Polski „Europa”. Do udziału w roli aktorów zaproszono wszystkich chętnych - dzieci i dorosłych, mieszkańców Szamotuł. W niedzielę na terenie obiektów sportowych przy Centrum Sportu Szamotuły odbył się pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Warszawy.
Projekt finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Województwa Wielkopolskiego na lata 2022 – 2026.