Wydarzenie rozpoczęło się na słupskich bulwarach, gdzie odbywały się także IV Międzyszkolne Regaty Słupia 2026. Wizyta w tym miejscu była okazją, żeby odsłonić symbol projektu – szwajcarską, różową krowę, która już została nazwana Bellą i zdobyła serca Słupszczanek i Słupszczan! Uroczystego odsłonięcia Belli dokonał Ambasador Szwajcarii w Polsce J.E. Fabrice Filliez. Przy odsłonięciu obecni byli także inni zaproszeni goście m.in: Cliff Hammer (dyrektor Biura Szwajcarko-Polskiego Programu Współpracy), Pan Nicolas Guigas z SECO - Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych, Pani Małgorzata Zalewska, Aneta Krzywicka oraz Agnieszka Sprzęczka z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Następnie wiceprezydentka Miasta Słupska Marta Makuch zabrała delegację na spacer do ratusza, po drodze pokazując miasto.
Oficjalna część spotkania, która odbyła się w zabytkowej sali konferencyjnej słupskiego ratusza rozpoczęła się od szybkiego quizu dotyczącego zarówno Szwajcarii, jak i Słupska i miasta partnerskiego – Ustki. Największą wiedzą wykazał się Cliff Hammer, który znał odpowiedzi na prawie wszystkie pytania. Gości powitała Gospodyni spotkania – Marta Makuch – zastępczyni prezydentki Słupska wraz z Jackiem Maniszewskim, burmistrzem Ustki, która jest partnerem w projekcie. Swoje wystąpienie ambasador Szwajcarii J.E. Fabrice Filliez, wygłosił piękną polszczyzną. Padło wiele ważnych słów o współpracy między naszymi krajami. Przedstawicielka Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz przedstawicielka Związku Miast Polskich podkreślały jak ważne jest wsparcie z funduszy szwajcarskich i że projekty, które je uzyskały są wyjątkowe – dotyczą wielu obszarów i realnie wpłyną na rozwój Słupska.
Zgromadzonym gościom, szczegółowo o projekcie opowiedzieli Marta Makuch, Bartosz Gwóźdź -Sproketowski, zastępca burmistrza Ustki oraz Katarzyna Filipiak, zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Następnie delegacja udała się na krótką wycieczkę studyjną, podczas której Pełnomocnicy – Paweł Krzemień (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Słupska ds. rewitalizacji i rozwoju miasta) oraz Tomasz Orłowski (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Słupska ds. rozwoju przestrzennego i funkcjonalnego miasta) pokazali, jak zmieni się Słupsk dzięki funduszom szwajcarskim. Uczestnicy wycieczki zatrzymali się m.in. obok zbiorników przy ul. Zaborowskiej i zobaczyli, jak działają rozwiązania dotyczące błękitno-zielonej infrastruktury, zwiedzono Szkołę Podstawową nr. 8, która jest największym beneficjentem projektu (przejdzie ona m.in. termomodernizację), ale także goście zajrzeli do słupskiego „Zakątka” – pracowni samodzielności, gdzie zastępca dyrektora MOPR, Katarzyna Filipiak opowiedziała zgromadzonym jak funkcjonuje placówka.
