Robocze konsultacje w sprawie projektu „Narodowej Strategii Szczepień”
9 grudnia na prośbę szefa Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie konsultacyjne online Zarządu ZMP z przedstawicielami rządu w sprawie projektu „Narodowej Strategii Szczepień” przeciwko COVID-19.
szczepienia_covid_1.jpg
fot. pixabay.com

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera zaprosił Zarząd Związku Miast Polskich na wideokonferencję w sprawie projektu „Narodowej Strategii Szczepień” przeciwko COVID-19, który został ogłoszony 8 grudnia br.(w załączeniu)


Jak podkreślali przedstawiciele rządu, szczepionka jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie, zdobycie kontroli nad transmisją wirusa SARS-CoV-2. Wdrożenie masowych szczepień, przy wysokim procencie osób zaszczepionych, jest bardzo ważne dla Polski, ponieważ spowoduje powrót do normalności.

Samorządowcy z miast mieli wiele pytań dotyczących roli JST w tym procesie oraz szczegółowych zagadnień organizacyjnych związanych z dystrybucją szczepionek, organizacją punktów szczepień i ich liczbą, harmonogramem całego przedsięwzięcia czy wyceną usług. 

Członkowie Zarządu ZMP zwracali uwagę na potencjalną trudność osiągnięcia efektu skali. W ich opinii, 1000 punktów szczepień może uniemożliwić realizację ambitnego planu zaszczepienia 2/3 polskiego społeczeństwa. Przedstawiciele rządu zapewniali, że będzie tych punktów dużo więcej. W tym miejscu - gdyby ostatecznie nie zgłosiło się więcej placówek - liczą na pomoc samorządów, które mogłyby zaangażować się w przekonanie podmiotów leczniczych na swoim terenie do zgłoszenia się do Narodowego Programu Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 (w załączeniu Ogłoszenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 4 grudnia 2020 r.). 

Uczestniczący w spotkaniu reprezentanci rządu poinformowali też, że dystrybucja oraz harmonogram szczepień są uzależnione od dostawcy szczepionek, który będzie odpowiadał za wielkość transz i sposób ich dostarczenia. Pierwsze szczepienia rozpoczną się w Polsce w styczniu 2021 r. i będą pochodzić z firmy Pfizer. Jednak jak przewiduje Narodowy Program Szczepień Polacy zostaną zaszczepieni również produktami pochodzącymi z innych koncernów farmaceutycznych, które nie wszystkie będą wymagały spełnienia trudnego warunku przechowywania szczepionek w temperaturze -75 stopni C. 

Senator Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP zapewnił o woli współpracy merytorycznej Związku Miast Polskich z rządem w kwestii powszechnych szczepień, która m.in. może polegać na włączeniu się w rządową akcję informacyjną, mającą na celu przekonanie mieszkańców miast do szczepienia się. Samorządowcy, korzystając z materiałów przygotowanych przez rząd, mogą popularyzować szczepienia na COVID-19 (i nie tylko) oraz wpływać na zmianę nastawienia społeczności lokalnej za pośrednictwem stron internetowych miast, mediów społecznościowych, 1600 biuletynów informacyjnych wydawanych przez JST, a także bezpośrednich kontaktów.

Minister Michał Dworczyk nie wykluczył w przyszłości uruchomienia szczepień na COVID-19 w ramach programów samorządowych (z zapewnieniem dodatkowych środków finansowych) oraz zachęcał członków Zarządu do zgłaszania uwag i sugestii do „Narodowej Strategii Szczepień”. Przy okazji Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacyjnych ponowił postulat, aby wrócić do przepisów sprzed 2017 roku, które umożliwiały łączenie środków finansowych JST z funduszami pochodzącymi z NFZ w samorządowych programach profilaktycznych.

(jp)

Załączniki:
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19
Ogłoszenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 4 grudnia 2020 r.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY