„Samorząd Miejski” nr 10 (318), listopad 2024
W najnowszym numerze miesięcznika piszemy o samorządowej komunikacji w erze cyfrowej, o tym, jak szwajcarskie miasta adaptują się do zmian klimatycznych oraz relacjonujemy dyskusję wokół kwestii wielokadencyjności organów wykonawczych gmin.
318.jpg

W dwudniowym Samorządowym Kongresie Internetu i Mediów Społecznościowych Local SoMe’24, który odbywał się na stadionie Tarczyński Arena Wrocław 26 i 27 listopada, wzięło udział 600 uczestników z 230 samorządów, wystąpiło 5 keynote speakerów i 86 prelegentów (35 samorządowców, 51 ekspertów) w 18 panelach dyskusyjnych i 12 warsztatach. Wręczono też 22 laureatom nagrody - Złote Lajki.

To jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone komunikacji społecznej i technologicznej, stworzone z myślą o samorządach. Kształtowanie się przyszłości komunikacji w erze cyfrowej, zagadnienie sztucznej inteligencji, zarządzanie kryzysowe w miastach oraz inspirujące kampanie z całego świata były jednymi z wielu tematów podczas tegorocznego Kongresu. Był on współorganizowany przez Związek Miast Polskich i agencję Samorządowe Internety.

O tym, czy należy znieść dwukadencyjność organów wykonawczych gmin, ale także o najważniejszych problemach i mankamentach systemu samorządu terytorialnego w Polsce rozmawiali samorządowcy, parlamentarzyści i eksperci podczas seminaryjnego posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej pt. „Wielokadencyjność organów wykonawczych gmin”.

Z „Samorządem Miejskim” – wraz z grupą polskich samorządowców – gościmy we francuskim Orleanie. W listopadzie odbyło się tam spotkanie miast partnerskich Polski i Francji.

Zaglądamy także do Szwajcarii. Dzięki gościom z tamtejszych miast, którzy wzięli udział w kolejnym seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, dowiadujemy się, jak samorządy z tego kraju radzą sobie z wyzwaniami związanymi ze zmianą klimatu i jak dostosowują się do groźnych zjawisk pogodowych i konsekwencji zmian klimatycznych.

Ambitne plany zrealizowane z nawiązką, pomimo ogromnych problemów, których nie dało się wcześniej przewidzieć, jak pandemia czy wojna w Ukrainie – to miara sukcesu Programu „Rozwój lokalny”. Dzięki niemu 29 polskich miast stworzyło kompleksowe, zintegrowane projekty rozwoju, których celem była poprawa jakości życia mieszkańców średnich miast.

Jak zawsze relacjonujemy prace Zarządu Związku. W listopadzie podczas siódmego w nowej kadencji posiedzenia, które odbyło się w Warszawie, Zarząd negatywnie zaopiniował projekt rozporządzenia MEN w sprawie sposobu podziału łącznej kwoty potrzeb oświatowych między JST w roku 2025.

Jesteśmy jedną z niewielu miejscowości w okolicy, która ma swój basen, prowadzimy też liceum, co nie jest popularnym rozwiązaniem w gminach. Mamy rozbudowaną sieć placówek oświatowych. Budujemy też żłobki – mówi na łamach „Samorządu Miejskiego” Witold Małecki, burmistrz Tuszyna, który w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia odzyskania praw miejskich.

Zapraszamy do lektury!

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY