Samorządowcy podsumowują staże w Norwegii
18 stycznia w Oslo odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele polskich miast zaprezentowali swoje wnioski i obserwacje z wizyt stażowych w norweskich samorządach.
IMG_7650.JPG
fot. ZMP

Łącznie 16 osób z Zabrza, Przemyśla, Cieszyna, Buska Zdroju, Legnicy, Głogowa, Rydułtów, Konina, Stalowej Woli, Włocławka, Hrubieszowa, Nowego Targu, Radomia, Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina i Chełma opowiedziało o pobytach w 6 norweskich miastach. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Ambasady Polskiej w Norwegii, w tym pani Małgorzata Kosiura-Kaźmierska - kierownik placówki, reprezentacja Związku Miast Polskich oraz niektórych norweskich miast, a całość spotkania poprowadzili pracownicy KS - Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych.

W swoich prezentacjach stażyści skupili się na następujących zagadnieniach: czy zostały spełnione ich oczekiwania, czego się nauczyli, jakie dostrzegli różnice pomiędzy polskimi i norweskimi samorządami, jakimi treściami i w jaki sposób podzielą się ze swoimi kolegami w Polsce oraz jakie mają rady dla norweskich miast.

Obserwacje i wnioski wyartykułowane przez stażystów dotyczyły różnych dziedzin funkcjonowania samorządów, między innymi usług społecznych, współpracy z biznesem, aktywizacji mieszkańców i wolontariatu, budowania zaufania do samorządu, promocji turystycznej miast, planowania strategicznego czy inwestowania w kadry. Bez względu jednak na tematykę i myśl przewodnią wizyty, wszyscy stażyści spotkali się z ciepłym przyjęciem przez stronę norweską, nawiązali wiele kontaktów zawodowych i przyjaźni, a profesjonalnie zorganizowany program stażowy pozwolił poszerzyć wiedzę i pozyskać informacje o dobrych praktykach, które mogą zostać wykorzystane w polskich miastach.

W Narviku Polacy mieli okazję między innymi zapoznać się z działaniem logistycznych hubów które funkcjonują także w Przemyślu. Wspólnie omówiono metody promocji miast charakteryzujących się 1-dniową turystyką, zauważono możliwości współpracy na poziomie naukowym, militarnym czy technologicznym.

W miasteczku Alta goście mieli okazję zobaczyć, jak funkcjonuje centrum młodzieży, jak zorganizowany jest wolontariat i działalność organizacji pozarządowych, jak miasto włącza się w kreowanie społecznej odpowiedzialności biznesu i jak budowane jest zaufanie do władz. Stażyści obserwowali, jak doskonale zorganizowane jest miasto i przede wszystkim jak aktywni są jego mieszkańcy.

Goszczący w Verdal polscy stażyści byli zainteresowani głównie organizacją usług społecznych, działaniami na rzecz dziedzictwa, wolontariatem i inwestowaniem w zasoby ludzkie. Szybko dostrzegli różnice między polskimi i norweskimi samorządami polegającą nie tylko na innym budżecie na tego typu działania, ale także na norweskich sieciach kooperacji w tych dziedzinach. Obserwowali, jak wiele instytucji zajmuje się pozornie tą samą dziedziną, ale na różne sposoby i jak ich współpraca przekłada się na świetne efekty. Dostrzeżono, jak luki w zatrudnieniu uzupełniane są pracą wolontariacką, jak Norwegowie aktywizują się na rzecz lokalnych społeczności i jak kobiety rozwijają się i pracują zawodowo.

Stażystka odwiedzająca Elverum przyjrzała się natomiast organizacji opieki przedszkolnej w Norwegii, a następnie zaprezentowała szereg różnic między polskimi i norweskimi przedszkolami, które dotyczą spędzania czasu na świeżym powietrzu, podejścia do przygotowania zajęć, posiłków czy organizacji czasu dzieci. Te znaczące różnice wynikają przeważnie z mentalności i zupełnie innego podejścia do wychowania dzieci. Przedstawicielka Hrubieszowa wróciła do domu z głową pełną inspiracji i pomysłów na działania.

W Kinn skoncentrowano się natomiast na planowaniu strategicznym w dziedzinach zdrowia, edukacji, mieszkalnictwa, kultury i innych obszarach. Polscy urzędnicy odwiedzili centrum integracji i imigrantów, inkubator przedsiębiorczości, farmę rybną, zapoznali się z działalnością organizacji turystycznej oraz specyfiką współpracy biznesu i miasta w dziedzinie turystyki.

Zespół odwiedzający Ovre Eker podzielił się swoimi obserwacjami dotyczącymi organizacji pracy w samorządach opartej na zaufaniu i empatii, norweskiej demokracji, wsparciu imigrantów i wielu innych tematach, z którymi zetknęli się w norweskim samorządzie.

Jednak inspiracje dotyczyły obu stron. Polska strona również podzieliła się z Norwegami swoimi pomysłami i dobrymi praktykami, między innymi na wykorzystanie więzi sąsiedzkich w budowaniu relacji społecznych, możliwościach wymiany studentów na uniwersytetach czy współpracą z zakresu aktywizacji i rynku pracy. Pokazali, jak działa w Polsce budżet obywatelski i zamówienia publiczne, jakie rozwiązania sprawdzają się w usługach społecznych i edukacyjnych w Polsce.

Stażyści zapowiedzieli prezentację swoich doświadczeń w szerokim środowisku w swoich miastach.

Na koniec spotkania norweski KS zorganizował dla wszystkich niespodziankę – spotkanie z Pellegrino Riccardi – mówcą, który w atrakcyjny i interaktywny sposób opowiedział nam o wpływie chemii miłości na efektywność w miejscu pracy.

Joanna Sikorska

POZOSTAŁE ARTYKUŁY