Konferencja
Zmiany w przepisach o podatku od nieruchomości po wyroku TK
Białystok, 19 stycznia 2024
4 lipca br. Trybunał Konstytucyjny w wyroku SK14/21 orzekł o niekonstytucyjności definicji budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, dając termin 18 miesięcy na jej poprawienie. Pisaliśmy o tym 5 lipca ub.r. (https://www.miasta.pl/aktualnosci/wyrok-trybunalu-konstytucyjnego-w-sprawie-podatku-od-nieruchomosci).
Biorąc pod uwagę możliwe bieżące skutki wyroku, zamieściliśmy 7 września ub.r. informację prawną na ten temat (https://www.miasta.pl/aktualnosci/informacja-dotyczaca-wyroku-trybunalu-konstytucyjnego-w-sprawie-opodatkowania-budowli).
Jesienią zleciliśmy zespołowi ekspertów z Uniwersytetu w Białymstoku, pod kierunkiem prof. Leonarda ETELA, opracowanie projektu stosownych zmian w ustawie. Projekt poddaliśmy szerokim konsultacjom w naszych miastach (https://www.miasta.pl/aktualnosci/projekt-zmian-w-podatku-od-nieruchomosci-po-wyroku-tk-prosimy-miasta-czlonkowskie-o-opinie), zapowiadając jednocześnie zorganizowanie konferencji na ten temat.
Dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych na tę konferencję, która odbędzie się w piątek, 19 stycznia br. na Uniwersytecie w Białymstoku.
Celem konferencji jest wymiana poglądów osób z różnych zainteresowanych środowisk. Liczymy, że przyczyni się ona do wypracowania dobrego kształtu ostatecznego projektu zmian ustawowych.
W konferencji weźmie udział m.in. nowy wiceminister finansów, dr Jarosław NENEMAN, wraz ze współpracownikami z Departamentu Polityki Podatkowej.
Wykład wprowadzający wygłosi prof. Leonard ETEL. Następnie zaplanowana jest dyskusja w czterech częściach. Każdą z nich zainauguruje panel ekspertów, wśród których będą naukowcy, sędziowie NSA, członek Kolegium SKO, Prezes RIO, doradcy podatkowi, pracujący zarówno dla gmin jak i podatników, oraz oczywiście samorządowcy.
Ramowy program konferencji jest następujący:
9.00 – Otwarcie, przywitanie gości i uczestników
9.15 – Wykład inauguracyjny – prof. dr hab. Leonard ETEL
9.45 – Dr Jarosław Neneman – wiceminister finansów
9.55 – Panel nr 1 – Warunki i wymogi reformy definicyjnej w podatku od nieruchomości
11.30 – Panel nr 2 – Autonomiczność definicji podatkowej – dlaczego odtworzenie obowiązującego stanu prawnego w ustawie podatkowej nie będzie odpowiednim rozwiązaniem?
12.40 – Przerwa (lunch)
13.40 – Panel nr 3 – Między pewnością, a efektywnością i aktualnością opodatkowania budowli i budynków wskazanych w załączniku do ustawy podatkowej
15.10 – Panel nr 4 – Wpływ reformy definicyjnej w podatku od nieruchomości na finanse samorządowe
16.30 – zakończenie
Szczegółowy program znajduje się w załączeniu.
Organizatorzy konferencji: Związek Miast Polskich, Miasto Białystok i Uniwersytet w Białymstoku.
Partnerzy konferencji: Unia Metropolii Polskich oraz Kancelaria Prawna Ziemski & Partners.