Warszawa - Odpowiedzialne podejście do sztucznej inteligencji
27 stycznia na konferencji „Odpowiedzialna AI w Urzędzie m.st. Warszawy” pokazano podejście Warszawy do odpowiedzialnego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji. To pierwszy samorząd w Europie, który określił kierunki w tym zakresie.
Centrum_fot_Ewelina_Lach_licencja_niegraniczona.jpg
fot. m.st. Warszawa

Warszawa wprowadza ramy etycznego wykorzystywania AI w administracji publicznej. 27 stycznia w Centralnym Domu Technologii odbyła się konferencja na temat odpowiedzialnego użycia generatywnej AI. W programie m.in. prezentacja warszawskiego narzędzia GenAI. Wydarzenie odbywała się pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji i polskiej prezydencji w Radzie UE.

Warszawa otwiera się na nowe technologie i jako pierwsze miasto w Europie zaprezentowała kompleksowe ramy etycznego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) w administracji publicznej. Wydarzenie miało na celu wyznaczenie standardów odpowiedzialnego wykorzystania nowoczesnych technologii w sektorze publicznym.

Etyka i odpowiedzialność są kluczowymi elementami w procesie wdrażania nowych technologii. Działania, które podejmujemy w warszawskim ratuszu, w obszarze stworzenia ram etycznego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji, stanowią ważny krok w kierunku odpowiedzialnego i etycznego wykorzystania technologii w administracji publicznej. Warszawa staje się pionierem w tej dziedzinie – mówił Maciej Fijałkowski, sekretarz m.st. Warszawy.

Przygotowane zostały dwa komplementarne dokumenty:

  • „Kierunki odpowiedzialnego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji w Urzędzie m.st. Warszawy” to szczegółowy przewodnik dla pracowników urzędu, zawierający praktyczne wskazania i przykłady dotyczące wykorzystania GenAI. Dokument, który otrzymał patronat Ministerstwa Cyfryzacji, będzie rozwijany wraz z postępem technologicznym i naszymi doświadczeniami.
  • „Warszawski Kodeks GenAI” prezentuje kluczowe zasady i wartości związane z wykorzystaniem generatywnej AI w urzędzie. Jest skierowany do mieszkanek i mieszkańców oraz innych interesariuszy miasta, służąc budowaniu transparentności w zakresie wdrażania nowych technologii. Pokazuje, jak urząd planuje wykorzystywać generatywną AI z myślą o dobru mieszkańców.

Przygotowanie tych dokumentów zajęło kilka miesięcy intensywnej pracy. Uczestniczyli w niej zarówno pracownicy urzędu, jak i eksperci z zewnętrznych instytucji - Uniwersytetu SWPS, firmy EGO oraz Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites. Wspólnie wypracowano, jak wykorzystać możliwości generatywnej AI z korzyścią dla mieszkańców i pracowników, jednocześnie unikając potencjalnych zagrożeń.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem, liczba uczestników przekroczyła oczekiwania organizatorów. W wydarzeniu wzięli udział specjaliści z dziedziny etyki technologii, przedstawiciele administracji publicznej oraz środowiska akademickiego. Szczególnie wartościowa była dyskusja panelowa „AI w służbie publicznej” z udziałem przedstawicieli kluczowych instytucji zajmujących się rozwojem i bezpieczeństwem AI w Polsce.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY