Witalij Kliczko z Nagrodą im. Pawła Adamowicza
20 lutego podczas inauguracyjnej sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów już po raz czwarty wręczono Nagrodę im. Prezydenta Pawła Adamowicza. Tegorocznym laureatem został Witalij Kliczko, mer Kijowa, prezes Związku Miast Ukrainy.
Clipboard_02-21-2025_03.jpg
fot. fot. John Thys / European Union

Witalij Kliczko został uhonorowany za swoją niezłomną walkę o wolność i bezpieczeństwo Kijowa oraz jego mieszkańców. Uroczystość odbyła się w Brukseli, podczas 164. sesji plenarnej Komitetu Regionów. Laudację wygłosił Rafał Trzaskowski, dyplom wręczyła Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego prezydenta Gdańska. Witalij Kliczko stwierdził, że jest to nagroda dla tysięcy i milionów Ukraińców, wspierających swój kraj w walce z agresorem. Nagrodziły go wielkie brawa uczestników uroczystości.

Symbol odwagi i determinacji
Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane osobom, które swoją działalnością wykazują niezwykłą odwagę i determinację w walce o wartości demokratyczne, prawa człowieka i solidarność. Witalij Kliczko, jako mer Kijowa, stał się symbolem oporu wobec agresji i inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie. Jego przywództwo w trudnych czasach wojny w Ukrainie jest dowodem na to, jak wielką siłą dysponują liderzy, którzy potrafią łączyć społeczności w obliczu najtrudniejszych wyzwań.

Wyjątkowe słowa uznania
Nagroda Prezydenta Adamowicza to nagroda dla tych, którzy ratują świat, ratują ludzi. Witalij Kliczko jest Churchillem Kijowa, tak jak Zelensky jest Churchillem Ukrainy – powiedziała podczas uroczystości Europoseł Magdalena Adamowicz, podkreślając kluczową rolę Kliczki w obronie stolicy Ukrainy i demokracji.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, wręczając nagrodę, dodał: - Największa walka Witalija to ta, którą toczy nieustannie o Kijów, a jako bokser wie, jak każda walka w ringu buduje siłę i determinację do dalszej walki.

Dziedzictwo Pawła Adamowicza
Nagroda im. Pawła Adamowicza, ustanowiona w 2020 roku, jest hołdem dla tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, który całe swoje życie poświęcił wartościom otwartości, demokracji i solidarności. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 13 stycznia 2019 r. został ugodzony nożem podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie zmarł następnego dnia. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej, gdzie spoczęła urna z jego prochami. Mężczyzna, który go zaatakował, został prawomocnie skazany na dożywotnie więzienie w styczniu 2024 r. Tegoroczne wyróżnienie dla Witalija Kliczki przypomina, że te same wartości są dziś filarem walki o wolną i demokratyczną Ukrainę.

Nagroda jest wspólną inicjatywą Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), Europejskiego Komitetu Regionów oraz Miasta Gdańska. W tym roku przyznano ją po raz czwarty. W tegorocznej edycji Jury postanowiło także przyznać specjalne wyróżnienie Bassamowi Araminowi i Rami Elhananowi - z Parents Circle – Families Forum (PCFF), organizacji rodziców z Palestyny i Izraela, którzy stracili dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim, przywódcom społeczności palestyńskiej i izraelskiej działającym na rzecz pojednania między społecznościami.

Walka o wolność trwa
Laureat, w swoim wystąpieniu, wyraził wdzięczność za wyróżnienie i podkreślił, że walka o Kijów to walka o całą Ukrainę i przyszłość Europy. Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza jest kolejnym dowodem na to, że świat nie pozostaje obojętny wobec heroizmu ukraińskich liderów i obywateli.

Nagroda, wręczana podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów, przypomina o znaczeniu odwagi i solidarności w obliczu współczesnych wyzwań. Witalij Kliczko, jako tegoroczny laureat, staje w jednym szeregu z poprzednimi wyróżnionymi, którzy swoją postawą i działalnością udowadniają, że wartości demokratyczne mają ogromną moc zmieniania świata.

Pisaliśmy już o tym - https://www.miasta.pl/aktualno...

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY