Witamy nowe miasto w ZMP
Podczas posiedzenia w Wałbrzychu 27 września br. członkowie Zarządu przyjęli w poczet miast członkowskich Babimost, który leży w województwie lubuskim. Do Związku należy już 367 miast.
Komunikaty ZMP
wrzesień_2024_nowe_miasta_367__2_.jpg

Babimost leży w środkowo-wschodniej części województwa lubuskiego w powiecie zielonogórskim. Gminę Babimost zamieszkuje 6077 osób w tym miasto 3761, a 2316 osób mieszka w sześciu sołectwach.

Miasto uzyskało lokację miejską w 1397 r., którą nadał mu król Władysław Jagiełło. W 1432 r. w mieście istniała już szkoła. Od XIV wieku Babimost był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Babimost Nowe Miasto był lokowany w 1652, a zdegradowany w 1781 r. Nazwa miejscowości w obecnie używanej formie Babimost pojawia się w łacińskim dokumencie z 1257 r. W 1513 r. król polski Zygmunt Stary przeniósł miasto Babimost z prawa polskiego na prawo magdeburskie, które obowiązywało w Poznaniu 

Babimost był najbardziej na północ położoną miejscowością w Europie, w której uprawiano winorośl. Należał do regionu przemysłowej uprawy winorośli zwanego niegdyś wschodnioniemieckim obszarem winiarskim (Ostdeutsches Weinbaugebiet). Historia tutejszego winiarstwa sięga XII wieku i trwała do wieku XX.

Obecnie miasto stale się rozwija, a gmina znajduje się blisko od znaczących szlaków komunikacyjnych takich, jak autostrada A2 oraz droga ekspresowa S3. Miasto posiada własną obwodnicę, dzięki czemu ciężki tabor nie wjeżdża do miasta i nie zakłóca spokoju mieszkańcom, którzy w związku z tym mogą cieszyć się świeżym powietrzem. Poza tym miasto położone jest przy znaczącym węźle kolejowym, dlatego też transport osobowy i towarowy może odbywać się w szybki i sprawny sposób. Babimost jako jedyna gmina w województwie posiada międzynarodowy port lotniczy. 

Warto podkreślić, że miasto Babimost, mimo swoich niedużych rozmiarów, nie odnotowuje spadku liczby ludności. Wciąż w gminie pojawiają się nowi mieszkańcy, którzy doceniają walory Ziemi Babimojskiej. W związku z tym rozwija się budownictwo mieszkaniowe. 

Na terenie gminy funkcjonuje wiele małych i dużych firm. Największym podmiotem gospodarczym jest nowoczesny zakład produkujący meble, należący do szwedzkiego koncernu IKEA Industry. 

Ziemia Babimojska szczyci się rozległą siecią ścieżek rowerowych, która stale się rozbudowuje. Na jednego mieszkańca przypada ich najwięcej w województwie. W gminie kładzie się duży nacisk na turystykę rowerową. Z miasta ścieżki rozchodzą się do okolicznych miejscowości, ościennych gmin i ciekawych zakątków, w tym także nad jezioro Liny. Na terenie gminy znajduje się część jeziora Wojnowskiego, które daje możliwość uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. Gmina słynie z lasów obfitujących w grzyby i zwierzynę łowną , co przyciąga turystów także zza granicy. Dzięki przyjazdom urlopowiczów prężnie rozwija się agroturystyka. 

Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej zorganizowało konkurs na oryginalny projekt logo gminy Babimost. Komisja wybrała ciekawą koncepcję Weroniki Tysz. Jej projekt najlepiej oddaje charakter i aspiracje gminy. Autorką hasła „Babimost. Odlotowa Gmina” jest Małgorzata Radna. Samolot w logo doskonale odzwierciedla zarówno tradycje pułku lotniczego, który stacjonował w Babimoście przez kilkadziesiąt lat, jak i ulokowanie na terenie naszej gminy Portu Lotniczego Zielona Góra – Babimost. Logo zostało przyjęte uchwałą Rady Miejskiej i odtąd służy promocji Babimojszczyzny. 

W Babimoście z sukcesem został pobity rekord Guinnessa w kategorii „Największy gliniany garnek na świecie”. Próba ta została podjęta 21 sierpnia 2014 roku podczas zaplanowanych obchodów XXXII Ogólnopolskich Dni Pszczelarza. Ulepienia garnka podjął się Rytis Konstantinavicius, artysta pochodzenia litewskiego.

Źródło: babimost.pl


POZOSTAŁE ARTYKUŁY