Z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
Głównymi tematami posiedzenia Komisji Wspólnej 22 lipca br. był projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Funduszu Inwestycji Lokalnych (zwiększonego do 12 mld złotych) oraz zmiany granic gmin.
KWRiST
kwrzist-mswia.jpg
fot. gov.pl

Komisja postanowiła zaopiniować w trybie obiegowym, w terminie do 27 lipca br., projekt uchwały Rady Ministrów, która konstytuuje Fundusz Inwestycji Lokalnych, a który otrzymaliśmy w przeddzień posiedzenia, wraz z informacją, że został on zwiększony do 12 miliardów złotych. Strona Samorządowa, dziękując za ten ważny z punktu widzenia utrzymania tempa rozwoju kraju zastrzyk środków przeznaczonych na inwestycje, zgłosiła do projektu uchwały rządu trzy uwagi merytoryczne, dotyczące: pominięcia województw, nieadekwatnego zmniejszenia środków dla miast na prawach powiatu i nieostrych kryteriów podziału pozostających w dyspozycji premiera dodatkowych 6 miliardów złotych, co grozi zbytnią uznaniowością w dysponowaniu tymi środkami (opinia Strony Samorządowej w załączeniu).

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie m.in. zmian granic gmin, rekomendując jednocześnie przyspieszenie prac nad systemowym uregulowaniem kwestii towarzyszących tym zmianom, które budzą każdego roku emocje i są przedmiotem sporów, a także uwzględnieniem samorządu województw w opiniowaniu wnioskowanych zmian. Wskazano również, że w celu zrekompensowania ubytków w dochodach gminom tracącym fragmenty swoich terytoriów na rzecz miast można wykorzystać tworzony właśnie Fundusz Inwestycji Lokalnych w jego drugiej transzy, pozostającej w dyspozycji premiera. Zwrócono uwagę na to, że najlepszym sposobem uzyskania pozytywnych decyzji rządu wobec wnioskowanych zmian jest uzyskanie dla nich konsensusu wszystkich zainteresowanych stron, czego najlepszym przykładem jest wniosek miasta Krosna, odrzucony przed rokiem przy braku uzgodnień, a przyjęty dziś bez uwag po wypracowaniu konsensusu. Na posiedzeniu przedstawiciele miasta i gminy wiejskiej Włocławek zapowiedzieli też sfinalizowanie uzgodnień do dnia 23 lipca, dzięki czemu minister Paweł Szefernaker zapowiedział uwzględnienie rekomendowanego dziś do negatywnego rozpatrzenia wniosku miasta Włocławek, pod warunkiem dostarczenia do MSWiA niezbędnych materiałów do dnia 24 lipca br.

Odnotowaliśmy także emocjonalne wystąpienie sołtysa Malawy z gminy Głogów Małopolski, którego mieszkańcy chcą przyłączenia do Rzeszowa, co blokuje gmina, która utraci w wyniku tej zmiany sporą część dochodów. Wniosek w tej sprawie został zarekomendowany przez resort do odrzucenia, a wystąpienie sołtysa nie pomogło w zmianie tej decyzji.

Możliwość uzyskania porozumienia zarysowała się także w stosunku do wniosku miasta Pucka, jednak są w tym przypadku konieczne dalsze negocjacje z gminą Puck, które zapowiedziano w nieodległym terminie. Wstępnie umówiliśmy się także w Pucku na rozmowy w sprawie niezbędnych rozwiązań systemowych.

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt Programu Budowy 100 Obwodnic, uzyskując – wobec licznych uwag samorządów, które nie zostały w nim uwzględnione – obietnicę rychłego spotkania w Ministerstwie Infrastruktury w celu omówienia perspektyw kontynuacji i rozszerzenia programu.
(apo)

Załączniki:
Opinia Strony Samorządowej


POZOSTAŁE ARTYKUŁY