Z Zarządu ZMP w Wałbrzychu - o bezpieczeństwie powodziowym i podatkach lokalnych
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Wałbrzychu 27 września br. przyjęto Apel ZMP o podjęcie pilnych działań w zakresie bezpieczeństwa powodziowego oraz uzupełnione stanowisko w sprawie podatków i opłat lokalnych.
IMG-20240927-WA0069.jpg
fot. Arch. UM Wałbrzycha

Członkowie Zarządu, którzy przyjechali do Wałbrzycha podsumowali działania, jakie miasta i sam Związek podjęły w odpowiedzi na kataklizm, jakim była wrześniowa powódź. Z informacji zebranych przez Biuro ZMP wynika, że 200 miast członkowskich Związku dostarczyło do samorządów dotkniętych powodzią przeróżne formy pomocy i wsparcia, 50 miast członkowskich Związku zaangażowało się w pomoc finansową. Radni tych miast podjęli uchwały o przekazaniu łącznie ponad 33 mln złotych. Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, przypomniał, z jakim niepoważnym traktowaniem spotykały się i nadal spotykają alarmistyczne wypowiedzi o tym, że nasza planeta płonie; jakie jest małe zrozumienie tego, że gwałtowne opady deszczu związane są ze zmianami klimatu. Potwierdził to zaproszony na obrady profesor Janusz Zaleski dyrektor Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Przekonywał, że państwo powinno w maksymalny sposób skrócić czas planowania i realizacji strategicznych projektów ochrony przeciwpowodziowej. W podjętym Apelu Zarząd zwrócił się do właściwych podmiotów o niezwłoczne podjęcie działań w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego w obszarach, które są narażone na zwiększone ryzyko powodziowe na skutek rosnącej dynamiki zmian klimatycznych. Więcej – TUTAJ. W Wałbrzychu odbyła się również konferencja prasowa na temat „Miasta solidarne wobec skutków powodzi” z udziałem prezesa ZMP i prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, oraz prezydentów m.in.: Wałbrzycha, Warszawy, Sopotu, Świdnicy, Ciechanowa, Ostrowca Świętokrzyskiego – Więcej TUTAJ.

UM Wałbrzycha

Uwagi do specustawy

Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej KWRiST omówił, jak wyglądają prace nad opiniowaniem rządowego projektu o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, który zawiera zapisy, zaproponowane przez poszczególne ministerstwa, mające ułatwić likwidację skutków powodzi i usprawnić działanie administracji państwowej w kryzysowych warunkach. ZMP przekazał kilkanaście stron poprawek, które były formułowane w bardzo przyspieszonym trybie. Miały one bardzo zróżnicowany charakter i dotyczyły m.in.: usprawnień procesu wnioskowania o wycinkę drzew na terenach objętych powodzią, zmian charakteru przyznawanej pomocy materialnej z decyzji na czynność materialno-techniczną czy skrócenia procedury wsparcia przekazywanego pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego w taki sposób, aby nie było konieczne wydawanie w tej sprawie odrębnej uchwały rady. Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP zaproponował na obradach w Wałbrzychu włączenie zapisu do ustawy powodziowej, który ma umożliwić wydawanie środków darowanych przez inne JST także po zakończeniu roku budżetowego, bez konieczności zwrotu czy podejmowania nowych uchwał w kolejnym roku. M. Wójcik zapewnił ponadto, że jak wynika z informacji pochodzących z MF, tzw. kroplówka będzie dla wszystkich, a nie tylko dla „powodziowych” gmin. Prezydenci i burmistrzowie zasiadający w Zarządzie postanowili też przekazać uwagi z miast do poselskiego projektu o szczególnych rozwiązaniach związanych ze wsparciem finansowym dla poszkodowanych przez powódź w 2024 r. (druk 669).

UM Wałbrzycha

Konieczne szersze zmiany systemowe w podatkach

Zarząd Związku ponowił i uzupełnił stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej (UD 72). Projekt dokonuje zmiany definicji budynku i budowli. Związek Miast Polskich od początku swojej działalności stawiał w imieniu swoich miast członkowskich postulat gruntownej reformy anachronicznego, nielogicznego, niesprawiedliwego systemu opodatkowania nieruchomości. Obowiązujące od 2003 r. w podatku od nieruchomości definicje „budowli” i „budynku”, które odwołują się do przepisów prawa budowlanego okazały się nieprecyzyjne – niekonstytucyjność tych definicji stwierdził TK, zaś przedmiotowa zmiana przepisów wynika wprost z tego orzeczenia. W opinii ZMP, zmiana definicji przedmiotów opodatkowania nie wystarczy, by podatek od nieruchomości stał się nowoczesnym, sprawiedliwym fiskalnie i efektywnym regulacyjnie (w zakresie gospodarowania przestrzenią) narzędziem kreowania lokalnej polityki rozwoju. Oceniając przedłożony projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej Związek zgłasza zastrzeżenia, których uwzględnienie powinno zwiększyć pewność oraz efektywność stosowania projektowanych przepisów.

Bez rekompensaty dla JST

Zarząd Związku negatywnie zaopiniował projekt ustawy o zm. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja wyborcza (Konfederacja), ze względu na brak zagwarantowania rekompensaty dla JST, ponieważ konsekwencje tego projekt nie będą obojętne dla ich budżetów. Chodzi o przepisy określające przesłankę zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Uchylane przepisy traktują o tym, że bieg terminu przedawnienia zawiesza się w przypadku, wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony. Projektodawca (Konfederacja) twierdzi, że aktualne przepisy godzą w wolności i prawa podatników.

UM Wałbrzycha

Pozytywnie o rozporządzeniach

Pozytywnie zaopiniowano projekty rozporządzeń: MFiPR w sprawie wykazu inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności kwalifikujących się do objęcia wsparciem o charakterze bezzwrotnym oraz w ramach których wsparcie zwrotne przyznawane w formie pożyczki może podlegać umorzeniu (z uwagami i jednym zapytaniem), a także MRiT w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dotyczy zmian i uszczegółowienia zapisów, które inwestorzy obchodzili, w kwestii warunków tworzenia placów zabaw).

W poczet miast członkowskich zasiadający w Zarządzie Związku przyjęli kolejne miasto - Babimost leżący w woj. lubuskim. Do ZMP należy już 367 miast. Zarząd zajął się też wyborem opiekunów komisji ZMP oraz rekomendacjami dla ich przewodniczących. Kontynuowano również ustalenia dotyczące aktualizacji składu przedstawicieli ZMP oraz rozmawiano na temat siedziby Biura ZMP w Warszawie.

Joanna Proniewicz, rzecznik prasowa ZMP


POZOSTAŁE ARTYKUŁY