Znamy wyniki projektów na innowacyjne działania trzeciego naboru EUI
Komisja Europejska i region Hauts-de-France, któremu powierzono realizację Europejskiej Inicjatywy Miejskiej (EUI), wybrały 20 projektów z nadesłanych w ramach trzeciego naboru 110 wniosków z 23 krajów członkowskich UE.
EUI__1_.jpg

Dzięki dofinansowaniu w wysokości 94 milionów euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), 20 wybranych projektów z 13 państw członkowskich UE przetestuje innowacyjne rozwiązania w realiach miejskich, co będzie istotnym wsparciem dla miast w transformacji w stronę bardziej ekologicznej i cyfrowej przyszłości. Projekty dotyczą np. nadania drugiego życia zużytym akumulatorom pojazdów elektrycznych w Tilburgu w Holandii oraz przekształcenia pustych budynków publicznych na potrzeby społeczności w Koszycach na Słowacji. Każdy projekt otrzyma do 5 milionów euro z EFRR, współfinansując 80% kosztów kwalifikowalnych.

Trzeci nabór wniosków w ramach EUI dotyczył dwóch tematów - transformacji energetycznej i technologii w miastach.

Zaproszenie do naboru spotkało się z dużym zainteresowaniem w całej Unii Europejskiej - 23 państwa członkowskie UE zgłosiły 110 aplikacji. 20 wybranych projektów ma zróżnicowany charakter. Pochodzą nie tylko z różnej wielkości gmin (13 projektów jest zlokalizowanych w małych i średnich miastach z liczbą mieszkańców mniejszą niż 250 000), ale także z różnych obszarów geograficznych (z 13 państw członkowskich UE).

Wybrane projekty to:

  • ADUCAT – Miasto Wiedeń (Austria)
  • ALLOCATE - Gmina A Coruña (Hiszpania)
  • batteREstore - Gmina Tilburg (Holandia)
  • Be.SHARE - Region Stołeczny Brukseli (Belgia)
  • CED for the Future – Miasto Utrecht (Holandia)
  • Co.nTe - Gmina Câmara de Lobos (Portugalia)
  • CUSTOM - Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (Niemcy)
  • EffiComfort – Miasto Lublana (Słowenia)
  • Energy2Act - Gmina Cesena (Włochy)
  • FAVORIT+ - Dzielnica 6 Gminy Bukareszt (Rumunia)
  • GRID - Gmina Kallithea (Grecja)
  • MOVES-IT - Gmina Matosinhos (Portugalia)
  • NOWA EPOKA - Gmina Kifissia (Grecja)
  • Nordic Energy Capital (NEC) - Miasto Vaasa (Finlandia)
  • PULSE-TWIN - Gmina Heerlen (Holandia)
  • SAM-SUD - Miasto Koszyce (Słowacja)
  • TRUST - Rada Miasta Salamanka (Hiszpania)
  • DROGA WODNA - Rada Miasta Galway (Irlandia)
  • ZERO - Gmina Arnhem (Holandia)
  • ZEROit – Miasto Norymberga (Niemcy)

Możesz dowiedzieć się więcej o projektach - TUTAJ.

Raffaele Fitto, wiceprezes wykonawczy ds. spójności i reform :

„UE jest zaangażowana w odważną, transformacyjną innowację miejską, a projekty nagrodzone dzisiaj zmienią nasze miasta w bardziej zielone, inteligentniejsze i bardziej przyjazne przestrzenie. Te pionierskie działania – każde jest przykładem pomysłowości – będą służyć nie tylko ich własnym społecznościom, ale staną się wzorami do naśladowania dla całej Europy”.

Xavier Bertrand, Prezydent Regionu Hauts-de-France, powiedział:

„Europejskie miasta odgrywają kluczową rolę w innowacjach terytorialnych: ich mobilizacja, zaangażowanie i kreatywność dają możliwość stawienia czoła głównym wyzwaniom transformacji. Po raz kolejny europejskie władze miejskie zmobilizowały się, aby zaproponować innowacyjne, zrównoważone, adaptowalne rozwiązania na szczeblu europejskim w ramach 3. naboru projektów Europejskiej Inicjatywy Miejskiej, która skupiła się na wyzwaniach transformacji energetycznej i technologicznej. 20 projektów pochodzących z 13 państw członkowskich, wybranych przez region Hauts-de-France i Komisję Europejską, odzwierciedla wspólne ambicje stawienia czoła wyzwaniom miejskim, w które region Hauts-de-France jest w pełni zaangażowany. Serdecznie gratuluję burmistrzom i wybranym przedstawicielom europejskich miast i władz lokalnych, a także wszystkim ich partnerom. Ich projekty pokazują innowacyjny potencjał terytoriów w kontekście polityki spójności, która jest niezbędna do dzisiejszego i jutrzejszego rozwoju terytorialnego”.

Po ogłoszeniu 20 zwycięskich projektów, EUI wspiera obecnie łącznie 56 innowacyjnych działań w 19 państwach członkowskich , z których wszystkie zobowiązały się do dostarczania rozwiązań na rzecz zrównoważonej przyszłości miast dla UE. 20 projektów dołączy do społeczności 36 będących w realizacji projektów wybranych w ramach poprzednich dwóch zaproszeń: pierwszego zaproszenia (w 2022 r.), które koncentrowało się na Nowym Europejskim Bauhausie, oraz drugiego zaproszenia (w 2023 r.), które było poświęcone tematom zazieleniania miast, zrównoważonej turystyki i wykorzystywania talentów w kurczących się miastach. EFRR sfinansuje 80% kosztów wybranych projektów. Każdy projekt może otrzymać do 5 mln EUR. Część tego finansowania zostanie przeznaczona na transfer innowacyjnych rozwiązań do innych miast w Europie, mając na celu wywarcie jeszcze większego wpływu, zwłaszcza w miastach i regionach najbardziej potrzebujących wsparcia transformacyjnego w kierunku zielonej przyszłości.

W okresie programowania 2021-2027 polityka spójności ma silny wymiar miejski, a jej wsparcie dla zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich zostało wzmocnione, aby pomóc miastom w odgrywaniu aktywnej roli w opracowywaniu i wdrażaniu polityki odpowiadającej na ich lokalne wyzwania i potrzeby. W rezultacie fundusze spójności zainwestują ponad 100 mld euro w miastach, z czego ponad 24 mld euro będą zarządzane bezpośrednio przez miasta w celu projektowania i wdrażania inwestycji w ramach programów polityki spójności.

EUI jest kluczowym instrumentem polityki spójności Unii Europejskiej, skierowanym w szczególności do władz miejskich w celu wzmocnienia innowacji miejskich oraz budowania potencjału i wiedzy na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. EUI umożliwia miastom testowanie innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań, aby sprostać konkretnym wyzwaniom miejskim, zapewniając, że opracowane i przetestowane rozwiązania można  powielać w innych miastach UE.


Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY