Związek Miast Polskich spotyka się z ministrem spraw wewnętrznych
W czwartek, 11 lipca br. o godz. 13:00 reprezentacja Zarządu Związku Miast Polskich, z prezesem Jackiem Sutrykiem, spotkała się z szefem resortu spraw wewnętrznych i administracji, ministrem Tomaszem Siemoniakiem.
450552765_876303447862709_4602245223043686950_n.jpg
fot. FB MSWiA

Ministrowi towarzyszył sekretarz stanu w MSWiA, minister Tomasz Szymański oraz dyrektor Departamentu Administracji Publicznej, Grzegorz Ziomek. W spotkaniu uczestniczył też gościnnie Jacek Karnowski, nowo powołany sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Ze strony Związku udział wzięli prezydenci i burmistrzowie: prezes Jacek Sutryk, wiceprezesi: Arkadiusz Chęciński i Krzysztof Kosiński, członkowie: Magda Czarzyńska-Jachim, Beata Moskal-Słaniewska, Elżbieta Radwan, Artur Łakomiec, Edward Maniura, Andrzej Pietrasik, Roman Szełemej i Arkadiusz Wiśniewski. Obecni byli także: dyrektor Biura, Andrzej Porawski oraz zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta Wrocławia, Łukasz Medeksza.

Otwierając spotkanie minister Tomasz Siemoniak pogratulował Prezesowi i członkom Zarządu wyboru na nową kadencję, podkreślając znaczenie Związku w środowisku samorządowym. Zadeklarował również pełną współpracę w różnych formatach: w ramach Komisji Wspólnej Rządu i ST oraz w relacjach z poszczególnymi ministrami (w najbliższym czasie odbędą się spotkania z szefowymi resortów edukacji oraz funduszy i polityki regionalnej). Oświadczył, że będzie rzecznikiem spraw samorządowych na forum rządu.

Prezes Związku, Jacek Sutryk, przedstawił zestaw najważniejszych postulatów legislacyjnych Związku, w zdecydowanej większości uzgodnionych z innymi korporacjami i zaprezentowanych ponad rok temu w Senacie RP. Zwrócił uwagę, że mają one różny ciężar gatunkowy, od spraw ustrojowych, przez kaden­cyjność do kwestii taryf za wodę i ścieki oraz wynagrodzeń pracowników samorządowych. Wszystkie mają jeden wspólny mianownik: zmierzają do przywrócenia samorządności, autonomii w realizacji zadań własnych i równowagi finansowej, w tym także w roku bieżącym, co dotyczy przede wszystkim miast, których większość ma deficyt operacyjny w skali zagrażającej wykonaniu zadań własnych w IV kwartale br. Inni przedstawiciele Zarządu w dyskusji odnosili się do różnych kwestii szczegółowych, zarówno tych, które na wstępie omówił Prezes Związku, jak i innych, nieobjętych „listą Prezesa”.

Uzgodniono, że złożone projekty będą uzupełniane o ocenę skutków regulacji w niezbędnym zakresie i kierowane do dalszych prac za pośrednictwem Komisji Wspólnej, z udziałem merytorycznym Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, który ma nowego dyrektora (prof. Paweł Swianiewicz) oraz będzie miał Radę Programową, w której – po dokonanej już zmianie Statutu NIST – organizacje samorządowe będą miały połowę miejsc.

Niektórzy uczestnicy dyskusji postulowali szerokie, odważne podjęcie problematyki samorządowej, która – po 35 latach od reformy gminnej – wymaga już kompleksowego przeglądu legislacyjnego. Pięć lat temu Związek postulował (z poparciem innych korporacji) powołanie komisji kodyfikacyjnej prawa samorządowego (projekt i opinia śp. prof. Krystiana Ziemskiego) – trzeba zatem rozważyć powrót do tej inicjatywy.

(apo)


POZOSTAŁE ARTYKUŁY